Manşetler

HarmonyOS 2.0 ile tamamen yeni bir etkileşim deneyimi geliyor

harmonyos 2.0 özellikleri ve yenilikleri

Huawei, bugün internet üzerinden yayınladığı bir etkinlikte akıllı telefon, tablet ve akıllı saatlerinde çalışacak HarmonyOS işletim sisteminin 2.0 sürümünü duyurdu. Bu yeni işletim sistemiyle birlikte, onu çalıştıran Huawei MatePad 10.8, MatePad 11, MatePad 12.6 tabletler ve Huawei Watch 3 ve Watch 3 Pro akıllı saatler de tanıtıldı.

Huawei’nin belirttiğine göre, HarmonyOS ile çoklu cihaz etkileşimi, birden fazla cihazı kontrol etmeyi, tek bir cihazı kontrol etmek kadar basit hâle getiriyor. Yeni Çoklu Cihaz Kontrol Paneli, kullanıcıların belirli senaryolara göre istedikleri cihazlara özgürce bağlamalarına olanak tanıyan sürükle bırak bütünleşik özelliği aracılığıyla basit ve sezgisel bağlantıları destekliyor.

Örneğin, gece geç saatlerde evde film izlemek istiyorsanız, tek yapmanız gereken Kontrol Panelini açıp akıllı ekran simgesini telefonunuzun simgesine sürüklemek. Böylece film doğrudan telefonunuzdan TV’ye aktarılacak. Huawei FreeBuds 4‘ünüzü takıyorsanız, kulaklık simgesini telefon simgesine sürükleyebilirsiniz. Bu noktada film, sesini FreeBuds’ınız aracılığıyla yeniden yönlendirirken akıllı ekranınızda oynatılacak.

HarmonyOS’un yeni Çoklu Cihaz Görev Merkezi, uygulamaların yüklenmesine gerek kalmadan farklı cihazlar arasında istedikleri zaman geçiş yapmasına olanak tanıyarak, tüm işlevler ve hizmetlerin ihtiyaç duyulan her an ve her yerde kullanılabilir hale gelmesini sağlıyor. Kullanıcı, Süper Cihaz sisteminin parçası olan herhangi bir cihazda, diğer tüm cihazlarda çalışan görevleri görebilir. Mobil oyunlar için daha büyük bir ekran isteniyorsa, Genel Bakış Ekranını getirmek için yukarı kaydırıp fareyle üzerine tıklandığında, eğlenceye devam etmek için oyunu Huawei MatePad Pro’ya aktarılabilir.

Daha akıcı ve düzenli bir HarmonyOS Ana Ekranı

Yeni HarmonyOS Ana Ekranı her zamankinden daha akıcı ve düzenli olarak nitelendiriliyor. Uygulamayı açmak zorunda kalmadan gerçek zamanlı, erişimi kolay bilgileri veya hizmetleri görüntüleyen Servis Pencere Öğeleri oluşturmak için uygulamalarda yukarı kaydırabilirsiniz. Hizmet Pencere Öğelerinin boyutunu özelleştirebilir, uygulamalara dokunabilir ve pencere öğelerini görüntülemek için yukarı kaydırabilir, bunları gizlemek için ana ekranda herhangi bir boş konuma dokunabilirsiniz. Servis Widget’ları, herhangi bir indirmeye veya yüklemeye gerek kalmadan Servis Merkezi’nden kolayca çağrılabilen ve paylaşılabilen Atomic Services’e erişmek için de kullanılabilir, bu da güncel haberler gibi işlevlere erişimi daha kolay ve rahat hale getirir.

harmonyos 2.0

Huawei HiLink ise Huawei markalı olmayan daha fazla cihazı akıllı özelliklerle donatmak için HarmonyOS Connect adıyla güncellendi. Artık akıllı ev cihazları tek bir dokunuşla cep telefonunuza bağlanabiliyor. Örneğin telefonunuzu HarmonyOS tabanlı bir Midea fırına dokundurup, yemeğinizi anında hazırlamaya başlamak için bir tarif seçebilirsiniz. Sakladığınız yiyecek türüne göre sıcaklıklarını otomatik olarak ayarlayan Haier buzdolapları ile yemeklerinizi daha uzun süre taze tutabilirsiniz. Huawei Sağlık uygulamasındaki verilere dayanan tarifler önerebilen Joyoung soya sütü makineleriyle vücudunuz için mükemmel soya sütünü elde edebilirsiniz. Birlikte çalışan bu bağlantılar, mutfağınızı kişisel bir sağlık koçuna dönüştürebilir.

Huawei, HarmonyOS kullanan bir telefonun, cihazda çok az depolama alanı olsa bile 36 aylık kullanımdan sonra yeni bir telefonunkine benzer okuma / yazma hızlarını koruyabildiğine dikkat çekiyor. Bunun yanında şirket, tüketicilerin gizliliğini ve güvenliğini üst seviyelere çıkardığına da vurguluyor. HarmonyOS, EMUI’de bulunan gizlilik ve güvenlik teknolojilerini daha da geliştirdi. Huawei, temel tasarım ilkesinin yalnızca doğru kişinin doğru cihazla doğru verilere erişebilmesini sağlamak, her cihaza her erişimin güvenliğinin yanı sıra, tüm veri depolama, iletme ve kullanma eyleminin güvenilirliğini sağlamak olduğunu belirtiyor. Çok cihazlı ortak kimlik doğrulama etkinleştirildiğinde, kullanıcılar yalnızca akıllı telefonlarındaki yüz tanıma ve taktığı saatin telefona bağlı olmasını sağlayan özel bir kontrol kombinasyonu ile telefonlarının kilidini açabilirler.

HarmonyOS, kullanıcı verilerini kategoriye göre yönetip Süper Cihazlar için belirli güvenlik eşiği ayarlayarak cihazları seviyelerine göre koruyor. Yalnızca katı güvenlik gereksinimlerini karşılayan cihazlar güvenlik seviyelerine karşılık gelen verilere erişebiliyor ve kullanıcıların Çoklu Cihaz İş Birliği özelliklerini gönül rahatlığıyla kullanabilmelerini sağlıyor. HarmonyOS uygulamaları, temiz bir ekosistemde güvenli bir deneyim sunduklarından emin olmak için geliştirme, yayın, kurulum ve kullanım boyunca zorlu testlerden geçiyor.

Bugünkü etkinlikte Huawei, daha önce duyurusunu yaptığı yeni nesil yarı açık Aktif Gürültü Engelleme (ANC) kablosuz Bluetooth kulaklık FreeBuds 4 ile birlikte iki üst düzey monitörü MateView ve MateView GT’yi de sergiledi.

Huawei, HarmonyOS yükseltmesinin mevcut olduğu modellerin yanı sıra yükseltme takvimi hakkında ayrıntılar her ülke ve bölge için farklı planlar yaptığını vurguluyor. Türkiye’deki mevcut Huawei cihazlarının HarmonyOS yükseltmeleriyle ilgili detaylar da çok yakında paylaşılacaktır.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER