Eğlence

GTA VI’yı sızdıran hacker ömür boyu hastane hapishanesinde tutulacak

gta vi

Grand Theft Auto VI (GTA VI) oyununun sızdırılan görüntüleri ile dünya çapında gündeme gelen 18 yaşındaki Lapsus$ hackerı Arion Kurtaj, ömür boyu hastane hapishanesinde kalmaya mahkum edildi. BBC’nin raporuna göre, Birleşik Krallık’ta bir yargıç, Kurtaj’ın halk için yüksek risk teşkil ettiğine ve siber suç işlemeye devam etme niyetinde olduğuna hükmetti.

Yüksek riskli hacker: Arion Kurtaj

Geçtiğimiz ağustos ayında, Londra’daki bir jüri, Kurtaj’ın GTA VI geliştiricisi Rockstar Games ve Uber, Nvidia gibi diğer şirketlere karşı siber saldırılar düzenlediğine karar verdi. Ancak, Kurtaj’ın otizm tanısı alması ve yargılanmaya uygun olmadığı düşünüldüğünden, jüri sadece söz konusu eylemleri gerçekleştirip gerçekleştirmediğini, suç niyeti olup olmadığını değerlendirmekle görevlendirildi.

Perşembe günkü duruşmada, mahkeme, Kurtaj’ın gözaltındayken şiddet içeren davranışlar sergilediğini ve mülk hasarı ile yaralanmalara neden olduğunu duydu. Ayrıca, yapılan ruh sağlığı değerlendirmesinde, Kurtaj’ın mümkün olan en kısa sürede siber suçlara geri dönme niyetini ifade ettiği belirtildi. Kurtaj’ın, doktorlar tarafından artık tehlike oluşturmadığına karar verilene kadar hastane hapishanesinde kalması gerekecek.

GTA VI oyun görüntülerinin sızdırılması

Kurtaj, geçen Eylül ayında Nvidia ve İngiliz telekom sağlayıcısı BT / EE’ye yönelik bir siber saldırı için kefaletle serbest bırakılırken, GTA VI oyununun 90 videosunu sızdırdı. Bu süreçte polis koruması altında bir otelde kalan Kurtaj, otel odasında bulunan Amazon Fire Stick ve yeni alınmış bir akıllı telefon, klavye ve fare kullanarak Rockstar Games’e bir saldırı gerçekleştirdi. Bu olayın ardından son kez tutuklandı.

Lapsus$ ile ilişkili başka bir 17 yaşındaki genç ise 18 aylık bir toplum hizmeti cezasına çarptırıldı ve sanal özel ağları kullanma yasağı aldı.

GTA VI’nın resmi fragmanı bu ayın başlarında yayınlandı ve Kurtaj tarafından sızdırılan video yığınının ve fragmanın erken yayınlanmasına rağmen yüz milyonlarca görüntülenme sayısına ulaştı. Kurtaj’ın savunma ekibi, yargıçtan fragmanın başarısını ceza sürecinde dikkate almasını istedi, ancak BBC’nin belirttiğine göre yargıç, gerçek şirketlerin ve kişilerin Lapsus$ tarafından zarar gördüğünü savundu. Rockstar Games, saldırıdan kurtulmak için 5 milyon dolar harcadığını açıkladı.

Bu olay, siber güvenlik ve yasal sistemin, siber suçlar karşısında nasıl bir yol izleyeceği konusunda önemli bir örnek teşkil ediyor. Arion Kurtaj’ın cezası, siber suçların ciddiyetini ve bu tür eylemlerin yarattığı geniş çaplı etkileri gözler önüne seriyor.

İLGİLİ HABERLER