GTA 5’in yeni nesil konsol sürümlerinin detayları belli oldu

google news abone ol

GTA 5 bu ay içinde PS5 ile Xbox Series X/S’te oyuncularla buluşacak. Popüler oyun, yeni nesil konsollarda oyunculara üç farklı grafik ayarı sunacak. Böylelikle oyuncuların deneyimlerini ihtiyaçları doğrultusunda kişiselleştirmeleri sağlanacak. Rockstar Games, GTA 5’in yeni nesil konsol versiyonlarının tüm platformlarda oyunculara genişletilmiş ve geliştirilmiş bir deneyim sunacağını belirtirken, önemli detayları da paylaştı.

Söz konusu üç grafik ayarından biri, “Fidelity Mode” adını taşıyor. En yüksek görsel kalite için ayarlanan bu mod, saniyede 30 kare desteği sunmayı hedefliyor. Oyunun PS5 ve Xbox Series X versiyonları bu modda yerel 4K çözünürlük ve ışın izleme teknolojisi desteği sunacak. Xbox Series S’te ise Fidelity Mode, 4K desteğini ölçeklendirilmiş şekilde sağlayacak.

Diğer seçenek ise Performans Modu adını taşıyor. En tepkisel oyun deneyimi için ayarlandığı söylenen bu mod 60 fps desteği sunacak. PS5 ve Xbox Series X’te 4K çözünürlük desteği ölçeklendirilmiş şekilde sağlanacak. Xbox Series S’te ise bu mod 1080p çözünürlükte çalışacak.

Performance RT modu ise PS5 ve Xbox Series X’e özel olacak. Yukarıdaki iki modun birleşimi şeklinde tanımlanabilecek olan bu mod ölçeklendirilmiş 4K çözünürlük, ışın izleme ve 60 fps desteği gibi özellikler sunacak.

Rockstar’ın GTA 5’i yeni nesil konsollarla buluştururken yaptığı yenilikler bununla sınırlı kalmıyor. Geliştirilmiş ışık, gölge ve yansımalar, yükleme sürelerinin kısalması, artan nüfus, trafik çeşitliliği, bitki yoğunluğu gibi değişiklikler de yeni nesil konsol sahiplerini bekliyor. Yeni nesil konsol versiyonlarında patlamaların da daha canlı şekilde görüneceği belirtildi.

gta 5 ps5Oyunun PS5 versiyonunda DualSense oyun kumandası dokunsal geri bildirim sağlayacak. Aynı zamanda tetik tuşlarının kişiye göre uyarlanabilmesi de mümkün olacak. Böylelikle oyuncular hava durumu efektlerini, çarpışmaların veya yol durumunun etkisini daha iyi şekilde hissedebilecek.

GTA 5, yeni ve iyileştirilmiş özellikleriyle 15 Mart itibarıyla PS5 ve Xbox Series X’in dijital mağazalarında yerini alacak. Oyunun fiziksel versiyonunun çıkışı içinse nisan ayı işaret ediliyor. GTA 5’in yeni nesil konsol versiyonlarının duyurusu 2020’de yapılmıştı. Bu versiyonların 2021’de çıkması planlansa da, evdeki hesap çarşıya uymamış ve versiyonların çıkışı 2022’ye kalmıştı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR