GoPro drone pazarından çekiliyor

google news abone ol

gopro droneGoPro drone pazarından çekileceğini duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, fazlasıyla rekabetçi olan pazarda kârlılığa ulaşmanın çok zor olduğu belirtildi. GoPro kararını 2017’nin son çeyreğine ait ön sonuçlarıyla birlikte açıkladı.

Karma’nın ürettiği son drone olduğunu duyuran şirket, oldukça dikkat çekici mali tedbirleri de uygulamaya hazırlanıyor. GoPro, finansal durumunu düzeltmek adına yüzlerce çalışanıyla yollarını ayıracağını açıkladı. Buna ek olarak, şirketin CEO’su Dennis Woodman’in maaşı da 1 dolara indirildi.

Yurt dışında 799 dolar karşılığında satılan Karma, 2016’nın sonlarında raflardaki yerini almıştı. Ancak piyasaya çıkışının ardından yaşananlar, Karma’nın pahalı ve tam anlamıyla tamamlanmamış bir ürün olduğunu göstermişti. Keşfedilen bri hatanın ardından tüm Karma drone’lar geri çağırılmış, bu da potansiyel kullanıcıların DJI gibi rakiplerin sunduğu ürünlere yönelmesine neden olmuştu. 2016’da 373 milyon dolar kaybeden GoPro, 2017’de işleri biraz olsun düzeltmeyi başarmıştı.

Şirketten yapılan açıklamada, Karma’nın kendi fiyat bandında 2017’nin en çok satan ikinci drone’u olduğuna dikkat çekilirken, pazardaki rekabetçi ortamın gerekli kâr marjlarına ulaştırmayı imkansız kıldığı belirtildi. GoPro, Avrupa ve ABD’deki yeni drone yönetmeliklerinin de işini zorlaştırdığını savundu.

GoPro, 2017’nin dördüncü çeyreğindeki gelirinin yaklaşık 340 milyon dolar olmasının öngörüldüğünü açıkladı. Bu rakam 2016’nın son çeyreğine kıyasla büyük bir gelişimi temsil etse de, beklentiler çerçevesinden bakıldığında hayal kırıklığı anlamına geliyor. GoPro’nun yılın son çeyreğinde 470 milyon dolar gelir elde etmesi öngörülmüştü.

GoPro drone pazarından çıkarak kendisini kurtarabilecek mi?

GoPro drone pazarından çıkarak tabir-i caizse “kendisini kurtarmaya” çalışıyor. Şirketin CEO’su Nicholas Woodman da yeni ürün yol haritasıyla masrafları kısmayı ve 2018’in ikinci yarısı itibarıyla yeniden kârlılığa ve büyümeye dönmeyi hedeflediklerini belirtti. Drone pazarından çıkışın bu hedefte GoPro’ya yardımcı olup olmayacağı zamanla anlaşılacak.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Recep İvedik 7’den ilk fragman geldi

Disney+ Recep İvedik 7 paylaşımlarına devam ediyor. Çevrimiçi içerik platformu, filmin afişini kısa süre önce paylaşmıştı. Şimdi de filmin ilk fragmanı izleyicilerin karşısına çıktı. Togan...

Vivo Y02 6.51 inç ekran, 5000 mAh pille geliyor

Vivo Y02 geçtiğimiz ağustos ayında tanıtılan Y02s'in ardından resmiyet kazandı. Akıllı telefonda ismi henüz açıklanmayan sekiz çekirdekli bir işlemci bulunuyor. Bu işlemciye 3 GB...

Tesla yeni tasarımla Model 3’ün üretim maliyetini düşürecek

Tesla Model 3'ün yeniden tasarımı için hazırlanıyor. Reuters'ın haberine göre, şirket çalışmaları "Highland" kod adıyla yürütüyor. Tesla'nın amacının üretim sürecinin sadeleştirmek ve gerekli parça...

WhatsApp kullanıcılarının kendilerine mesaj göndermesi kolaylaşıyor

WhatsApp kullanıcılarının kendilerine mesaj göndermesini sağlayan özellik dağıtıma çıktı. Bir tür hatırlatıcı işlevi gören bu özellik sayesinde kullanıcılar unutmamaları gereken şeyleri kendilerine iletebilecek. "Kendine...

ÖNE ÇIKANLAR