Google’dan YouTube yapımcılarını yakından ilgilendiren vergi değişikliği

Google YouTube yapımcılarının elde ettiği kazançla ilgili önemli bir değişikliğe gidiyor. Özellikle ABD dışındaki yapımcıları yakından ilgilendiren bu gelişmeyle ilgili bilgilendirmeler yapımcılara gönderilmeye başlandı.

Google en erken Haziran 2021’den itibaren, ABD dışındaki içerik üreticilere yapılan ödemelerden ABD’deki kazançlarına ilişkin vergileri kesmek zorunda kalacağını kaydetti. Bu nedenle şirket birkaç hafta içinde, yapımcıların kazançlarından kesilecek doğru vergi miktarını belirlemek için AdSense üzerinden vergi bilgilerinin gönderilmesini isteyecek. Yapımcıların vergi bilgilerini 31 Mayıs 2021’e kadar sağlaması gerekiyor. Aksi durumunda Google, dünya genelindeki toplam kazançtan yüzde 24’e varan kesinti yapmak zorunda kalacak.

Bir YouTube yapımcısıysanız ne yapmanız gerekiyor? 

Google, önümüzdeki birkaç hafta içinde yapımcılara, AdSense üzerinden vergi bilgilerini göndermelerini isteyen bir e-posta gönderecek. AdSense online vergi aracı, ABD vergilerinin yapımcı için geçerli olup olmadığını belirlemek üzere altı adımda birtakım sorular soracak. Google, bu değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve hazırlamanız gereken vergi bilgilerinin listesini görmek için lütfen Yardım Merkezi‘ni ziyaret edebileceğinizi belirtiyor..

Google neden böyle bir değişiklik yapıyor?

Google, ABD Milli Gelirler Yasası’nın 3. Bölümü uyarınca ABD dışında para kazanan tüm içerik üreticilerden vergi bilgileri toplamakla ve ABD’deki izleyicilerden gelir elde etmeleri halinde söz konusu içerik üreticilerin kazançlarından vergi kesintisi yapmakla yükümlü olduğunu belirtiyor.

ABD dışındaki içerik üreticilerle ilgili olarak, Hizmet Şartlarını yakında güncelleyeceğini söyleyen Google, söz konusu güncellemeler yapıldığında, YouTube’dan elde edilen kazançların ABD vergileri bağlamında imtiyaz hakkı olarak değerlendirileceğini kaydetti. Bu değişiklik de, yapımcı kazançlarının nasıl vergilendirildiğini etkileyecek ve Google, ABD yasaları uyarınca vergi kesintisi yapmak zorunda kalacak.

YouTube yapımcılarının vergi bilgileri sağlaması durumunda, ABD vergileri yalnızca AdSense’ten elde edilen ABD’deki aylık kazançlar (reklam görüntülemeleri, YouTube Premium, Super Chat, Super Stickers ve Kanal Üyelikleri aracılığıyla ABD’deki izleyicilerden elde edilen gelir) için geçerli olacak. Vergi bilgilerinin sağlamaması durumunda ise vergi oranı için varsayılan olarak daha yüksek bireysel yedek stopaj oranı (dünya genelindeki kazançların yüzde 24’ü) geçerli olacak. Yani, normale göre daha yüksek bir kesintiyle karşılaşabilirsiniz, üstelik bu kesinti sadece ABD’den gelen kazançlar için değil, dünya genelindeki kazançlar için geçerli olacak.

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun