Google yeni algoritma güncellemeleri ile tıklama tuzaklarına karşı önlem alacak

Google, Arama sonuçları içinde; tıklama avcılığıyla mücadele etmeyi ve arama sonuçlarının ilgi düzeyini artırmayı, içerik toplayıcı sitelerde dolaşan geri dönüştürülmüş bilgiler yerine orijinal ve özgün incelemelere öncelik vermeyi amaçlayan bir dizi güncelleme yapıyor. Arama sonuçlarının sıralanması ile ilgili güncellemeleri duyuran bir blog yazısına göre, iki güncelleme hâlinde gelmesi planlanan değişiklikler önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak.

“Okuyucuları bilgilendirmek yerine tıklamaları çekmek için tasarlanmış gibi görünen içeriği insanların yararlı bulmadığını biliyoruz. Bu nedenle, önümüzdeki haftadan itibaren dünyanın her yerindeki İngilizce dil kullanıcıları için, insanların özellikle insanlar tarafından ve onlar için hazırlanmış faydalı içerikleri bulmasını kolaylaştırmak için Arama’da bir dizi iyileştirmeyi kullanıma sunuyoruz.” deniyor. “Bu güncelleme, orijinal olmayan, düşük kaliteli içeriğin, özellikle çevrimiçi eğitim materyalleri, eğlence, alışveriş ve teknolojiyle ilgili içerik için Arama’da üst sıralarda yer almamasını sağlamaya yardımcı olacak.”

Google sözcüsü Jennifer Kutz’a göre, “Faydalı İçerik Güncellemesi” olarak adlandırılan arama sonuçları sıralaması güncellemesi, 22 Ağustos Pazartesi günü dünya çapında İngilizce dil kullanıcılarına sunulmaya başlayacak.

Önümüzdeki haftalarda ise, “yüksek kaliteli, orijinal incelemeleri bulmayı daha da kolaylaştırmak için” ikinci bir güncelleme bekleniyor. Teknoloji devi, en son Aralık 2021 ve Mart 2022‘de olmak üzere daha önce birçok kez ürün incelemeleri sıralamalarında değişiklik yapmıştı.

Arama sonuçlarında insan üretimi sonuçları öne çıkarmaya yönelik farklı çabalar var. Bunlardan bir tanesi kullanıcıların anahtar terimlerine belli web sitelerinin adlarını eklemesi oluyor. Ayrıca çeşitli internet tarayıcıları da kendi yöntemlerini geliştiriyor. Örneğin Brave web tarayıcısı, Reddit ve Stack Exchange içeriğine de destek veren yeni bir özellik yayınladı. Bunlar, arama terimlerinin sonuna herhangi bir şey eklemek zorunda kalmadan “Tartışmalar” bölümünde bulunabiliyor.

Google, yeni güncellemelerin yayınlanmasından sonra, yayıncıların “başarılı olacak içerik oluşturduklarından” emin olmaları için Arama Merkezi blogunda rehberlik sağlayacak. Şimdilik İngilizce dilinde sunulacak bu güncellemelerin en kısa sürede Türkçe dili için de gelmesini bekliyoruz. Arama sonuçlarının özellikle haber sitelerinin otomatikleştirilmiş ve boş içerikleriyle kirletildiği bir ortam, biz Teknoblog gibi kaliteli ve özgün içerik üretmeye çalışan küçük yayıncıları da olumsuz şekilde etkiliyor.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun