Google’dan yalan haberle mücadele için yeni adımlar

google news abone ol

Google bundan neredeyse bir yıl önce yalan haber yayılımını engellemek için bazı kayda değer adımlar atmıştı. Bunların en dikkat çekicisi, kullanıcıların güvenilir olmayan arama sonuçları konusunda uyarılması olmuştu.

Arama devi şimdi de kullanıcılarına bazı bilgi okurluğu ipuçları sunmaya başladı. Bu özelliğin sadece ABD’de kullanıma açıldığını belirtmekte fayda var.

Haberler ve Arama servisleri için yapılan son güncelleme, Google’ın kullanıcılarını bilgi doğrulama konusunda eğitmeyi istediğini gösteriyor. Bu ipuçları sunulurken algoritma konunun gelişmekte olduğunu ve geniş ölçekte tartışıldığını mercek altına alıyor.

Burada kullanıcılara bazı öneriler sunuluyor. Örneğin ilgili paylaşımın yazarının adının aratılması teklif ediliyor. Böylelikle yazarın güvenilir bir kaynak olup olmadığının daha iyi anlaşılabilmesi amaçlanıyor.

Google yalan haber ile mücadeleye odaklanmak dışında başka yenilikler de yapıyor. Artık Haberler uygulamasında başka kaynaklar tarafından sıklıkla referans verilen paylaşımlar Popüler Haberler olarak etiketlenecek. Buna ek olarak; paylaşımlara röportaj, basın açıklaması, orijinal içerik ve araştırma makalesi gibi etiketler de yerleştirilecek.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR