Google G Suite yola Google Workspace olarak devam edecek

Google ofis uygulamaları seti için kapsamlı bir marka ve tasarım değişikliğine gidiyor. G Suite bundan böyle yola Google Workspace adı altında devam edecek. Yeni marka stratejisi Gmail, Dokümanlar, Meet, Tablolar ve Takvim uygulamalarını kapsıyor. Bu servislerin birbirlerine daha entegre çalışmasını sağlayacak özellikler sunan Google, fiyat politikasında da değişikliğe gidiyor. Şirket, Business Plus adı altında daha fazla cihaz yönetimi özelliği barındıran bir paket daha sunuyor.

Google Workspace’le birlikte sunulan yeni özelliklerden biri, ortak çalışılan belge üzerinde sohbet penceresi açılabilmesi. Bu sayede mevcut sekmeyi terk etmeden belge hakkında konuşmaya devam edilebiliyor. Google Dokümanlar’da ise kullanıcılar birbirlerinin imleçlerini takip etmek veya bir sohbet penceresi açmak yerine belgede aktif olan herkesin katılabileceği bir video görüşme başlatabilecek.

Farklı uygulamaların küçük parçalarını diğerlerlerine yerleştirmek tamamen yeni bir fikir değil. Microsoft da Office’te Fluid çerçevesiyle bunu yapmaya çalışıyor. Google’ın da Google Workspace’te benzer özellikler sunması, şirketin Microsoft’a meydan okumaya hazırlandığını gösteriyor.

google workspaceGoogle daha önce bu doğrultuda başka adımlar da atmıştı. Google Meet’in Gmail’e entegre edilmesi söz konusu adımların en önemlilerinden birisiydi. Google şimdi kullanıcıları başka bir sekmeye geçmeye ihtiyaç duymayacaklarına ikna edecek, tam entegre bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Bu yenilikler her şeyin masaüstündeki bir Gmail sekmesinden erişilebilir olacağı anlamına gelmiyor. Ancak kullanıcılar her uygulamada diğerindeki unsurları görebilecek.

Bu entegrasyonun bazı küçük örnekleri şimdiden kullanıma sunuluyor. Workspace uygulamalarında çalışılan dokümana yerleştirilmiş diğer belgelerin küçük ön izlemelerini görmek mümkün olacak. Google, bir kişiden “@” işaretiyle bahsedilince ortaya çıkan “Smart Chip” isimli kişi kartlarının kullanım alanını da genişletecek.

Google Workspace ilk etapta masaüstü odaklı olacak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google Wear OS 3 adını açıkladı, güncellenecek cihazları ve tarihi paylaştı

Sohbet penceresinden belge oluşturma veya sunum üzerinden video görüşme başlatma gibi daha iddialı özellikler ise önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak. Google’ın bu yeni yaklaşımı ilk etapta masaüstü odaklı olarak ilerleyecek. Mobil tarafta bu kadar sıkı bir entegrasyon olmayacak.

Google Workspace uygulamaları için renkli ikonlar sunuyor. Gmail ve Google Takvim gibi uygulamaların alışılagelmiş logolarının Workspace ile birlikte çok renkli hâle gelmesi fazlasıyla dikkat çekiyor. Söz konusu logoların Workspace dışında da kullanılacağını belirtmekte fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Arm ucuz ve esnek plastik çiplerle yeni bir Nesnelerin İnterneti'ne kapı açıyor

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...