Google Windows oyunlarını Stadia’da çalıştırmanın yolunu buldu

google news abone ol

Google Windows oyunlarını bulut oyun platformu Stadia’da çalıştırmanın çözümünü bulmuş gibi görünüyor. Şirketin Linux için hazırladığı Windows emülatörünün detaylarını 15 Mart’ta Oyun Geliştiricileri Zirvesi’nde duyurması bekleniyor. Reddit kullanıcıları, zirvedeki bir oturumun konusunun “Linux için nasıl sıfırdan bir Windows emülatörü yazılır?” olduğunu ortaya çıkardı.

Oturumun yönetimini Marcin Undak üstlenecek. Undak, Stadia’nın oyun taşıma ekibini yürütüyor. Bu oturumda Google’ın modifiye edilmemiş Windows oyunlarını Stadia’da çalıştırmak için geliştirdiği teknolojinin detaylarının paylaşılacağı belirtildi. Görünen o ki, Google geliştiricilerin sırtından yük alarak Windows oyunlarının modifiye edilmeden Linux’ta çalışmasını sağlayacak bir yöntemi hazır hâle getirmiş durumda.

Bu emülatör Stadia’da kullanılmaya başladığında platformda çok daha fazla oyunun oynanabilmesinin yolunu açacak. Stadia bundan üç yıl önce duyurulduğunda servise gücünü veren sunucu donanımı tamamen Linux üstüne kurulmuştu. Bu da geliştiricilerin oyunlarını Stadia’ya uygun hâle getirmesini gerektirmişti.

Unreal ve Unity gibi oyun motorlarını destekleyen Google, Havok gibi ara yazılım şirketleriyle de çalışıyor. Yine de, geliştiricilerin oyunlarını Stadia’ya uygun hâle getirmeleri için Google’ın teşviğine ihtiyaç duyulmuştu.

Artık Google ekstra çalışmaya ihtiyaç duymadan Windows oyunlarının Stadia’da çalıştırılmasının yolunu hazırlamışa benziyor. Şirket burada bir emülatörden bahsetse de, bulunan çözüm bir uyumluluk katmanına daha yakın görünüyor. Böylelikle olası performans sorunlarından da kaçınmak mümkün olacağa benziyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR