Google ve Samsung bu sefer akıllı saatler nedeniyle karşı karşıya

google-android-wear-260614

Google ve Samsung’un bir kez daha karşı karşıya olduğu iddia ediliyor. The Information’da yer alan habere göre; Google CEO’su Larry Page, Samsung’un akıllı saat platformu olarak Tizen’in ön planı çıkarmasından rahatsızlık duyuyor. Samsung’un Android Wear platformunun başlangıcında LG’ye katılmış olması da Page’i memnun etmek için yeterli olmamışa benziyor. Haberde Google CEO’su ve Samsung Başkan Yardımcısı Jay Y. Lee arasında bu ayın başlarında oldukça gergin bir görüşmenin gerçekleştirildiği, söz konusu görüşmede Page’in Samsung’un Android Wear’den çok Tizen işletim sistemli Gear 2 ve Gear Fit’e yatırım yapmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği belirtildi. Tizen işletim sistemli akıllı telefonunu halen piyasaya süremeyen Samsung ise Google’ın bu veryansınına Tizen’in gelecek planlarında önemli bir yeri olduğunu söyleyerek karşılık verdi.

Samsung Gear Live temel olarak Gear 2’nin Android işletim sistemli versiyonu olma özelliğini taşıyor. Bu da Samsung’un Android Wear’i kullanıcılarına ulaştırmak için özel bir çalışma yapmadığı ve platforma fazla özen göstermediği anlamına geliyor. Diğer taraftaysa Samsung’un tasarım diline sadık kalma isteğini ve Google’ın Samsung’a parasını nasıl harcayacağı konusunda bir baskıda bulunamayacağını unutmamak gerekiyor. İki şirket daha önce de Android’in görünümü ve kullanıcı deneyimi üzerine karşı karşıya gelmiş, Google Samsung’dan kendisine ait uygulamaları taklit etmekten vazgeçmesini istemişti. Genel perspektiften bakıldığında Google ve Samsung’un sağlıklı bir ilişki yürüttüğü izlenimi oluşsa da, iki şirketin bazı konularda anlaşamadığı açıköa görülüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...