Google ve Oracle arasındaki hukuk mücadelesi hâlâ devam ediyor

google ve oracleGoogle ve Oracle arasındaki kavga çok uzun bir süredir devam ediyor. Hukuki düzlemde devam eden bu kavganın sona erdiği pek çok kez düşünülse de, dosya sürekli olarak yeniden açılıyor. Bloomberg’de yayınlanan bir haber de sürecin hâlâ devam ettiğini gösteriyor.

ABD Temyiz Mahkemesi, Google’ın Android’de Java kodlarını kullanarak Oracle’ın telif haklarını ihlâl ettiğine karar verdi. Bu kararın ardından dava yeniden Kaliforniya eyaletindeki bir mahkemeye taşınacak ve burada Google’ın çatı şirketi Alphabet’in Oracle’a ödeyeceği tazminat hesaplanacak. ABD Yüksek Mahkemesi daha önce davayı gündemine almayı reddetmiş olsa da, Google’ın süreci daha üst seviyede temyize götürmesi oldukça muhtemel görünüyor.

Google tarafından Engadget’a gönderilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Mahkemenin jürinin Java’nın herkese açık ve ücretsiz olduğuna dair kararını tersine çevirmiş olmasından dolayı üzüntü duyuyoruz. Bu tarz kararlar uygulama ve çevrimiçi servisleri kullanıcılar adına daha pahalı hâle getirecektir. Biz de şu anda seçeneklerimizi değerlendiriyoruz.”

Kavganın en temelinde Google’ın Java geliştiricilerinin Android için uygulama hazırlamasını kolaylaştırma isteği yer alıyor. Google’ın bunu yaparken Oracle’a lisans ücreti ödemeye yanaşmaması, kavganın tetikleyici unsuru olma özelliğini taşıyor. Davada Oracle’ın telif hakkının kodun hazırlanışını kapsayıp kapsamadığı tartışılıyor. Google telif hakkının kodu kapsamadığını savunsa da, Temyiz Mahkemesi farklı bir doğrultuda düşünüyor.

Google Java API’sını Android’den çıkarsa da, bu hamle süreci sona erdirmek için yeterli olmamıştı. Google ve Oracle arasındaki davada kılıçlar yeniden çekilirken, sürecin Google’ın aleyhine tamamalanması durumunda şirketin çok yüksek tazminat bedelleri ödemek zorunda kalabileceği belirtildi.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

İLGİLİ HABERLER