Google, Twitter ve TikTok Türkiye’de şirket kurdu

5651 sayılı kanun, günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurtdışı kaynaklı sosyal ağlara Türkiye’ye temsilci atama zorunluluğu getirmişti. Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından internet şirketleri ve sosyal ağlar, biraz gecikmeli de olsa Türkiye’ye temsilci atayacaklarını açıklamıştı. Bu platformlar arasında yer alan Google, Twitter ve TikTok Türkiye’de şirket kurdu kurdu.

Bu üç platformun Türkiye’de şirket kurduklarını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarını İnternet hukuku uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Twitter hesabı aracılığıyla paylaştı. Akdeniz, temsilci atayacağını açıklayan Facebook ve diğer sosyal ağların henüz şirket kurmadığı bilgisini de verdi.

Ticaret Sicil Gazetesi’nin kayıtlarına göre, Google’ın yeni şirketine müdür olarak ABD merkezli Google LLC isimli şirket atandı. Tüzel kişilik adına hareket yetkisi ise ABD’de yaşayan Kenneth Hohee Yi’ye verildi. Türkiye’de kurulan şirketin sermaye değeri ise 150 bin TL olarak gösterildi.

Twitter’ın Türkiye şirketine ise müdür olarak ABD merkezli T.I. Redwing LLC isimli şirket atandı. Tüzel kişi yetkisi ise ABD’de yaşyan Kevin Cope’a verildi. Twitter’ın Türkiye’deki şirketinin sermayesi 100 bin olarak belirlendi.

TikTok’un Türkiye’deki şirketinin müdürünün ise Singapur merkezli TikTok PTE Ltd. olduğu görülüyor. İrlanda’da yaşayan Cormac Patrick Keenan’ın tüzel kişi temsilcisi olarak atandığı şirketin sermayesinin 100 bin TL olduğu görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Xiaomi Türkiye için resmi online mağazasını açtı

Google, Twitter ve TikTok’un ardından diğer sosyal medya platformlarının da kısa süre içinde Türkiye’de şirket kurmaları bekleniyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turkcell’in BiP ve diğer dijital servislerinde veri gizliliği ve güvenliğine bakışı

Turkcell, Türkiye'deki kullanıcılara ve onların internet üzerinde gerçekleştirdikleri aktivitelere ait olan verilerin ülke sınırları içinde muhafaza edilmesi konusuna büyük önem veriyor. Yöneticilerinin bu konuya...

Görüntülü konuşma için en iyi uygulamalar

Yeni koronavirüs salgını görüntülü konuşma uygulamalarını hayatımızın en önemli parçalarından biri hâline getirdi. Hem işte hem de özel hayatta, bilgisayardan veya mobil cihazlardan gerçekleştirdiğimiz...

Asus ZenFone 8 ve ZenFone 8 Flip tanıtıldı

Asus, bu yılki ZenFone serisiyle biraz farklı bir dönüş yapıyor. ZenFone 8 Flip, büyük ekranı ve açılır kamera mekanizması ile önceki yılların telefonlarına çok...

HTC Vive Pro 2 ve bağımsız VR başlığı Vive Focus 3 tanıtıldı

HTC salı günü gerçekleştirdiği Vivecon etkinliğinde iki sanal gerçeklik başlığını tanıttı. Bunlar iş odaklı Vive Focus 3 ve "sınıfının en iyisi" olarak nitelendirilen PCVR...