Teknoloji

Google’dan Türkiye’de ofis açacağı haberleriyle ilgili açıklama

google chrome os

Bugün medyada Google’ın Türkiye’de ofis açacağına dair bazı haberler yer aldı. Arama devinin geçen ayın sonlarında yasalaşan yeni sosyal medya düzenlemelerinin doğrultusunda böyle bir karar aldığı belirtiliyordu. Halbuki Google, uzun zamandır Türkiye’de bir ticari varlıkla faaliyetlerini sürdürüyordu. Google’dan konuyla ilgili olarak bir açıklama yapıldı.

Google’ın açıklamasında 2006 yılından beri İstanbul’da kurulu bulunan Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. olarak hizmet verilmekte olduğu kaydedildi. Bugün medyada çıkan haberlerin ise gerçeği yansıtmadığı vurgulandı. Haberlerin Google’ın reklam hizmetlerinin sunumuyla ilgili olarak 2021 yılında yapmayı planladığı bazı değişikliklerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak bu tür haberlerin çıktığı ve atılan adımların sosyal medya düzenlemeleriyle ilgisinin bulunmadığı dile getirildi.

Teknoblog’a gönderilen Google açıklamasının tam metni aşağıda yer alıyor:

“2006 yılından beri İstanbul’da kurulu bulunan Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. (‘Google Reklamcılık’) olarak yurtdışında yerleşik Google şirketleri tarafından sağlanan hizmetlerin Türkiye’de tanıtımı ve pazarlanmasına yönelik çalışmalar yapmaktayız.

Bugün medyada yer alan ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’da yapılan güncel değişiklikler sebebiyle Google’ın Türkiye’deki operasyonlarında değişikliğe gitmeye karar verdiği yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Söz konusu haberler, Google’ın reklam hizmetlerinin sunumuyla ilgili olarak 2021 yılında yapmayı planladığı bazı yapısal değişikliklerin yanlış anlaşılarak yayılmasına dayanmaktadır. Konunun 5651 sayılı Kanun’da yapılan değişiklikler ve sosyal medya düzenlemeleriyle bir ilgisi bulunmamaktadır.”

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER