Google sürücüsüz otomobillerin beş yıl içinde hazır hâle gelmesini amaçlıyor

google-surucusuz-otomobil-280514

Son dönemde sürücüsüz otomobil projesine ayrı bir önem gösteren Google, tüm bu ilgisine rağmen, bir otomobil üreticisine dönüşmeyi istemiyor. Şirket bu yöndeki çalışmalarında bir otomobil üreticisiyle işbirliğine giderek işin donanım kısmını ortağına devretmeyi amaçlıyor. Google’ın sürücüsüz otomobil projesini yürüten Chris Urmson, ilk sürücüsüz otomobillerin beş yıl içinde yollara çıkmasını hedeflediklerini belirtti. Google yeni sürücüsüz otomobil filosunun testlerine ise önümüzdeki yıl içinde başlayacak.

Google’ın otomobillerin donanım kısmının üretimini bir iş ortağına devretme isteğine ilişkin açıklamalarda bulunan Urmson, donanım üretiminin zorlu bir süreç olduğunu ve Google’ın enerjisini yazılıma kanalize etmekten yana olduğunu belirtti. Urmson, Google’ın otomobil üreticilerine araçlarını sürücüsüz hâle getirecek lazer radar teknolojisini uygun bir fiyat karşılığında sunabileceğinin altını çizdi. Urmson kurulacak ortaklığa dair iş modeli konusunda henüz ortada somut bir karar olmadığını da ifade etti.

Google’ın halihazırda test ettiği sürücüsüz otomobiller sadece 40 kilometre menzile sahip. Şu an için mahallede gezmekten ötesini sağlayamayacak olan araçların verimliliğinin ve menzilinin artırılması da Google’ın hedefleri arasında yer alıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone satın almayı düşünenlerin ilgisini çekecek indirim fırsatı

Bugünlerde bir iPhone satın almayı düşünüyorsanız, bu indirim fırsatı mutlaka ilginizi çekecektir. Trendyol'da bulunan Gürgençler Apple Premium Reseller mağazasında iPhone 12 Pro Max, iPhone...

Kontrolden çıkan Çinli roketin parçaları Hint Okyanusu’na düştü

Kontrolden çıkan Çinli roketin parçalarının Hint Okyanusu'na düştüğü tahmin ediliyor. Çin'in uzay ajansının sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Long March 5B roketin Maldivler'in batısına düştüğünün...