Google sürücüsüz otomobil testlerini Londra’ya taşıyabilir

google surucusuz otomobil

Google sürücüsüz otomobil testlerinde şimdiden 1.6 milyon kilometreden fazla yol katetmiş durumda. Ancak bu testlerin tamamının ABD’de gerçekleştirilmesi, şirketin dünyanın diğer yerlerindeki trafik akışı konusunda bilgi sahibi olmasını zorlaştırıyor. Trafiğin soldan aktığı İngiltere, Google’ın sürücüsüz otomobil projesinde sıkıntı yaşaması muhtemel ülkeler arasında bulunuyor.

Bu sıkıntıları dikkate almış gibi gözüken Londra’daki resmi yetkililer, Google’ın sürücüsüz otomobil testlerini adaya, hatta şehre taşımasını istiyor. Sky News’te yer alan habere göre, Google yöneticileriyle bir araya gelen İngiliz yetkililer, şirketi İngiltere’de de sürücüsüz otomobil testleri gerçekleştirmesi için ikna etmeye çalışıyor. Son görüşmenin birkaç hafta önce gerçekleştiğini söyleyen Londra’nın ulaşımdan sorumlu belediye başkan yardımcısı Isabel Dedring, son üç yıl içinde tarafların “en az altı kez” bir araya geldiğini belirtti. Üç yıldır herhangi bir sonuca varılamamış olması ise taraflar arasında derin bir görüş ayrılığı bulunduğu fikrinin oluşmasına sebebiyet veriyor.

Görüşmelerin halen ilk safhalarında olduğunu söyleyen Dedring, Google’ın sürücüsüz otomobil testlerine başka ülkeleri de dahil etmeye karar vermesi durumunda, Londra olarak testlere ev sahipliği yapmakla ilgilendiklerini belirtti.

İngiliz hükümeti, ülkenin otonom ulaşım için bir araştırma üssüne dönüşmesi konusunda oldukça iddialı gözüküyor. Hükümet, son birkaç yıldır başka otonom sürüş projelerine de maddi bakımdan destek sağlıyor. Bu desteğin Google’ı sürücüsüz otomobilini Kraliçe’nin topraklarına getirme konusunda etkili olup olmayacağı ise zamanla anlaşılacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube Kids uygulaması artık Türkiye’de

YouTube yetişkinler kadar çocuklar için de epey popüler platformlardan bir tanesi. Çocuklar daha bebekliklerinden itibaren YouTube'dan oynatılan videolarla büyüyor desek yanlış olmaz. Bu durumu...

Apple iMac M1 işlemci ve parlak renklerle yenilendi

Apple daha ince bir tasarıma, yeni M1 işlemciye ve parlak renk seçeneklerine sahip yeni iMac masaüstü bilgisayarını tanıttı. Klasik renkli iMac'lere bir tür saygı...