Google sanal gerçeklik çalışmalarını Clay Bavor yönetecek

google sanal gerceklik clay bavor

Google sanal gerçeklik konusunda teknoloji dünyasındaki önemli rakipleri Facebook ve Microsoft’un gerisinde kalmış gibi gözüküyor. Ancak şirket 2016’da bu farkı kapatma konusunda önemli adımlar atmaya hazırlanıyor.

Arama devi, bundan böyle sanal gerçeklik çalışmalarını ayrı bir çatının altında sürdürecek. CEO Sundar Pichai, birimin başına önemli yöneticilerinden birini getiriyor. Google’ın yapılanmasındaki değişiklik ise sadece sanal gerçeklik biriminin kurulmasıyla sınırlı kalmıyor. Şirketin kapsamlı web uygulamaları bundan böyle kıdemli başkan yardımcısı Diane Greene’in kontrolünde olacak. Bu da, Google’ın kurumsal alandaki iddiasını biraz daha artırabileceği şeklinde yorumlanabilir.

Google’ın Gmail, Drive ve Dokümanlar gibi uygulamalarını yöneten, aynı zamanda Cardboard sanal gerçeklik cihazının da sorumlusu olan başkan yardımcısı Clay Bavor, bundan böyle sadece sanal gerçeklik ürünlerine odaklanacak. Uygulamaların yönetimi ise Diane Greene’e devredilecek. Greene, Google’a geçtiğimiz kasım ayında kurumsal operasyonları yönetmek için katılmıştı.

Google sanal gerçeklik çalışmalarında önemli bir yer tutan Cardboard’u okullara eğitim amaçlı kullanım için sokarak kendisine önemli bir avantaj sağlamayı başarmış, GoPro entegrasyonuyla da sanal gerçeklik videolarını YouTube’a taşıma yönünde önemli bir adım atmıştı. Ancak gerçekleştirilen bu çalışmalara rağmen, arama devinin sanal gerçeklik konusuna kendisini ne kadar adadığı sorgulanıyor. Bavor’ın Twitter hesabından duyurduğu bu dönüşümün Google’ın sanal gerçeklik pazarındaki görünürlüğünü artırıp artırmayacağı ise zamanla anlaşılacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...