Teknoloji

Google’dan inovatif bir kişiselleştirilmiş yapay zekâ çözümü: Project Tailwind

google project tailwind

Sundar Pichai, Google’ın I/O açılış konuşmasında bu yıl birçok yapay zekâ (AI) projesini duyurdu. Bunlardan bir tanesi de, henüz prototip aşamasında olan Project Tailwind oldu.

Esasen, Proje Tailwind, dokümanlarınıza göre eğitimli, bir tür kişiselleştirilmiş eğitmen veya yazma yardımcısı gibi sorgulayabileceğiniz bir AI not defteridir. Google, bunu bir öğrenci aracı olarak çerçevelese de, hayatlarında çok fazla metinle uğraşan herkes için daha fazla potansiyele sahip olabilir.

“Gerçek bir not defteri gibi, notlarınız ve kaynaklarınız Tailwind’i güçlendirir,” dedi Google’da ürün yönetimi kıdemli direktörü Josh Woodward. “Nasıl çalıştığına gelince, sadece Google Drive’dan dosyaları seçebilirsiniz ve bu, verdiğiniz bilgilerde uzmanlık sahibi olan kişiselleştirilmiş ve özel bir AI modeli oluşturur. Bu fikiri yazar Steven Johnson gibi yazarlarla geliştiriyoruz ve üniversitelerde test ediyoruz.”

Woodward’ın sahnede gösterdiği bir örnekte, Tailwind bir dizi çalışma notunu besledi ve ardından anahtar konuları ve önerilen soruları dahil olmak üzere bir dizi detayı seçti. Bir metin kutusu, Woodward’un bu bilgiyi belirli bir konu için terimler sözlüğü oluşturma gibi detaylandırmasına olanak sağladı.

Google’ın bu aşamada Proje Tailwind’i başlatma hedefi olup olmadığı belirsiz (şirket, bunu “son birkaç hafta boyunca bir araya getirilmiş” bir “prototip” olarak tanımladı ve şirketin yeni PaLM 2 API’sini kullandı), ancak konsept inanılmaz derecede çekici.

google project tailwind

Woodward, “Öğrenciler için değil, sadece birçok farklı kaynaktan bilgi sentezleyen herkes için faydalı olduğunu fark ettik. Bir makale araştıran yazarlar gibi, kazanç görüşmelerinden geçen analistler veya hatta bir dava üzerinden geçen avukatlar. Okuduğunuz şeylere ve tüm notlarınıza dayanan bir AI ile işbirliği yapmayı hayal edin.” dedi.

Bu, birçok şirketin şu anda sürdürdüğü bir araştırma kanalı olabilir. Sonuçta, AI dil modelleri, belirli türdeki verilerle başa çıkmak için zaten ince ayar yapılabilir, öyleyse neden kullanıcının verileri üzerinde ince ayar yapmasınlar, diye düşünebilirsiniz. Not alma uygulaması Notion, bu fikri zaten benimsemiş durumda, açık kaynaklı AI sahnesi ise Google Drive’ın içeriğine ince ayar yaparak dil modellerini geliştiren geliştiricilerle dolu durumda bulunuyor.

Elbette bazı büyük potansiyel zorluklar var. Bir tanesi hesaplama talepleridir. Dil modellerini eğitmek ve ince ayar yapmak pahalıdır. Proje Tailwind’in faturasını kim ödeyecek? Diğeri de güvenilirliktir. Bu sistemler bilgi uydurma konusunda kötü bir üne sahiptir. Kişisel notlarla sınırlı olsalar bile aynı şeyi yapmayacaklarına dair bir garanti yok.

Her durumda, bu proje araştırmaya ve üstünde çalışılmaya değer. Google, yeni AI Labs programının bir parçası olarak Project Tailwind’i test etmek için kaydolabileceğinizi söylüyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER