Google Podcasts uygulaması 2024’te kapanacak

Podcast'lerin adresi YouTube Music olacak

Google Podcasts uygulaması 2024’te kullanıcılarına veda edecek. 2018’den bu yana kullanımda olan uygulama hiçbir zaman Overcast, Spotify ve Apple Podcast’ler gibi rakiplerinin popülaritesine erişememişti. Dolayısıyla Google’ın kararına pek şaşırmamak gerekiyor.

Google’ın podcast servisi tamamen YouTube ve YouTube Music’e entegre edilecek. Bunun iyi bir tercih olduğu rahatlıkla söylenebilir. Zira YouTube hâlihazırda sıkı podcast dinleyicilerinin favori platformları arasında yer alıyor. Edison Research isimli araştırma şirketinin Variety tarafından paylaşılan verilerine göre, YouTube ABD’de podcast dinleyicilerinin yüzde 23’üne hizmet veriyor. Google Podcasts uygulaması içinse bu oran, adında podcast kelimesi geçmesine rağmen, sadece yüzde 4 seviyesinde. Dolayısıyla Google’ın geride olan platformuna mesai harcamak yerine önde olan platformuna ağırlık vermesi mantıklı bir tercih gibi görünüyor.

Google’ın podcast uygulamasının fişini çekme kararının duyurmasından hemen sonra YouTube’dan da bir açıklama geldi. Açıklamada, 2024’te podcast yatırımlarının ciddi şekilde artacağı belirtildi. Görünen o ki, bu yatırımlarda aslan payını YouTube Music alacak. Podcast yapımcıları için kolaylaştırılmış RSS yüklemeleri, yeni içerik yapım ve analiz araçları önümüzdeki dönemde YouTube Music aracılığıyla kullanıcılara sunulacak.

Şirket ayrıca podcast’leri daha fazla konumda dinleme olanağını genişletmeyi vaat ederek bunların “YouTube Music dinleyicilerinin zaten en sevdikleri içerikleri tükettiği her yerde – arka planda, arabada, çevrimdışı ve daha fazlasında” kullanılabileceğini belirtiyor. Buna ek olarak, YouTube Music’teki podcast’lere yeni “Yalnızca YouTube’a özel” araçlar ve yetenekler gelecek. Ancak Google bu konudaki detayları şimdilik paylaşmış değil.

Google Podcasts kullanıcılarına YouTube Music’e geçişte yardım edilecek

Mevcut Google Podcasts kullanıcılarına YouTube Music’e geçişlerine yardım edilecek “basit bir geçiş aracı” sunulacak. Buan ek olarak podcast RSS yayınları YouTube Music kitaplığına manuel olarak eklenebilecek. Şirket dileyen kullanıcılara mevcut podcast aboneliklerini rakip platformlara ekleme imkanını da sunuyor. Geçiş süreciyle ilgili geri bildirim toplamaya devam eden Google’ın bu özelliklerden bazılarını değiştirmesi de muhtemel görünüyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun