Ana Sayfa Manşetler Google+ iPad Uygulama İncelemesi

Google+ iPad Uygulama İncelemesi

google-plus-ipad-inceleme-00021

Google’ın sosyal ağ projesi Google+ etkileyici kullanıcı rakamlarına ulaşsa da, Facebook veya Twitter’daki aktiviteyi orada görmekte zorlanıyoruz. Diğer bir deyişle rakip sosyal ağlarda aktif olan arkadaş veya takipçileri burada pek aktif görmüyoruz. Google+ için bazen hayalet şehir benzetmeleri bile yapılıyor. Halbuki Google sosyal ağı için o kadar güzel işler yapıyor, o kadar etkileyici kullanıcı arayüzüne sahip uygulamalar çıkarıyor ki, gerçekten kullanmak istiyoruz.

Gelen son güncellemeyle birlikte Google+’nın iOS uygulaması artık iPad’in 9.7 inç’lik ekranının avantajından yararlanmaya başladı, üstelik yeni iPad’in Retina ekranı da destekleniyor. Uygulama sayesinde şimdiye kadar Google+’yı kullanmak için iPhone versiyonuyla idare etmek zorunda kalanlar artık çok daha rahat kullanımlı, göze daha hoş gelen bir tasarımla sosyal ağdan faydalanacak. Bu uygulama incelemesinde Google+’nın iPad versiyonuna biraz daha yakından bakalım.

İlk Kullanım

Google+’yı açtığınızda karşınıza bir Google+ kullanıcısı tarafından yüklenmiş rastgele fotoğraf çıkıyor. Ekranın sağ üst köşesinde Google+’ya Google hesabınızla oturum açmanızı sağlayan, iPhone uygulamasındaki pencereyle hemen hemen aynı ebatlarda bir giriş penceresi çıkıyor. Eğer Google+’ya yeniyseniz, bu pencere üzerinden yeni bir Google hesabı açmak da mümkün kılınıyor. Bu adımı geçtikten sonra Google+’nın Hızlı Yükleme özelliğini kullanmak isteyip istemediğiniz soruluyor.

google-plus-ipad-inceleme-00001

Hızlı Yükleme özelliği sayesinde iPad’inizle çektiğiniz fotoğraflar Google+’nın fotoğraf kütüphanesine otomatik olarak yükleniyor. Yükleme işlemi için yalnızca kablosuz ağ veya hem kablosuz hem de mobil ağ kullanılabiliyor. Bu ekranın ardından karşınıza çıkacak ekranda ise Google+ üzerinde bulunan ve tanıyor olabileceğiniz kişilerin yer aldığı bir liste çıkıyor. Bu listede size gerçekten tanıdık gelen kişiler varsa onları çevrelerinize hızlı bir şekilde ekleyebilirsiniz.

Kullanıcı Arayüzü

Google+’nın akıllı telefon versiyonundan alıştığımız yapı iPad uygulamasında da korunuyor. Aslında Google’ın iki hafta önce tanıttığı Google+ Android tablet uygulamasıyla hemen hemen aynı kullanıcı arayüzü sunuluyor. Uygulamanın kullanıcı arayüzü genellikle fotoğraf ve videolar düşünerek hazırlanmış. Her bir yayın kart benzeri bir yapıda gösteriliyor. Cihazı yatay veya dikey tutuşunuza göre aşağı veya sağa doğru kaydırdığınızda yeni kartların, masada dağıtıldığını anımsatan bir animasyon eşliğinde yüklendiğini göreceksiniz. Eğer yayınınız herhangi bir fotoğraf veya video içermiyorsa, o durumda yayınınız kart üzerinde biraz bayağı bir görünüme sahip oluyor. Yazının altında görsel içerik için ayrılan bölüm bembeyaz, boş şekilde duruyor.

google-plus-ipad-inceleme-00013

Her bir karta dokunduğunuzda yayınla ilgili detaylar gösteriliyor. Eğer bu yayının içinde fotoğraf, fotoğraf galerisi veya video varsa, detaylı görünüm içerisinde bunları görmek veya oynatmak mümkün. Açıklama, yorum veya +1 butonu ise parmakla küçültülecek şekilde içeriğin hemen altında görülüyor. Oldukça hoş bir yapı olduğunu söylemek gerek. Ancak herhangi bir fotoğraf veya videonun paylaşılmadığı durumlarda bu detay sayfasının çoğunda simsiyah bir ekran karşımıza çıkıyor. Yazılı güncelleme ise ekranın altında sadece ufak bir bölümü kaplıyor. Bunun çok hoş bir görüntü olmadığını söylemek gerek.

Uygulamanın ana sayfasında tüm çevrelerdeki kişi ve hesapların yayınlarını görmek mümkün. Bunun yanı sıra sayfanın en üstünde, ortada yer alan açılır menü üzerinden her bir çevre altındakilerin yayınlarını, en yeni yayınları veya yakınlardaki kişilerin yaptığı yayınları veya durum güncellemelerini listelemek de mümkün.

google-plus-ipad-inceleme-00020

Ekranın sağ üst köşesinde yer alan kalem ikonu ise yeni bir yayın hazırlamayı sağlıyor. Bu butona tıklattığınızda açılacak menü üzerinden yazı, fotoğraf veya konum paylaşımında bulunabilirsiniz. Yeni içerik oluşturma penceresi ekranın sadece bir bölümünü kapsıyor ve ekranın sağından giriş efektiyle beliriyor. Tam ortalanmaması ve sağa yanaşık kalması biraz dikkat dağıtmıyor değil. Google+’nın masaüstü web sitesindekiyle hemen hemen aynı deneyimi sağladığını söylememiz gerek.

Ekranın sol üst köşesinde ise menü ikonu bulunuyor. Bu ikona tıklattığınızda Facebook’un iPad ve iPhone uygulamasındaki gibi sütun şeklinde bir menü çıkıyor. Burada Ana Sayfa bağlantısının yanı sıra Profil, Hangout, Kullanıcı Arama ve Ayarlar sayfalarına kısayollar bulunuyor. Bu bağlantıların altında ise Google+ servisi altında size gelmiş tüm bildirimler listeleniyor. Her bir bildirim mesajına dokunarak onunla ilgili ayrıntıları görmeniz mümkün.

google-plus-ipad-inceleme-00026

Profil sayfasının görünüş açısından masaüstü versiyona benzediğini söyleyebiliriz. En üstte kapak fotoğrafı, onun hemen sağına gelecek şekilde profil fotoğrafı görüntüleniyor. Bunların altında iletişim bilgileri ve temel bilgiler yer alırken, profil fotoğrafının altındaki bölümde ise tüm yayınlara, hızlı yükleme altındaki fotoğraflara, profil fotoğraflarına ve albümlere bağlantılar bulunuyor. Bu bağlantılardan herhangi bir tanesine tıklattığınızda ilgili içerikler cihazı yatay veya dikeyde tutuşunuza göre sırasıyla genel bilgiler bölümünün sağında veya altında görüntüleniyor. Google+ hesabı altında bulunan her bir fotoğrafa yorum yapmak, +1’lemek, profil fotoğrafı yapmak veya silmek uygulama üzerinden mümkün kılınıyor.

Hangout

Google+ iPad uygulamasının en dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi de uygulama içinden Hangout görüntülü sohbet oturumları başlatmak. Menüde yer alan Hangout bağlantısı aracılığıyla erişilen bu özellik sayesinde Google+ çevrelerinizde bulunan kişilerle FaceTime’dakine benzer şekilde görüntülü sohbet oturumları başlatabilirsiniz. Görüşmeler iPad’in FaceTime kamerası ile başlatılıyor, ancak dilerseniz görüntü kaynağı olarak arka kamera da seçilebiliyor. Bunun yanı sıra kamera veya mikrofonu kapatma imkânı da sunuluyor.

google-plus-ipad-inceleme-00010

Bir Google+ kullanıcısı sizi Hangout oturumuna davet ettiğinde bunu iPad üzerinde bildirim hâlinde görebilirsiniz. Bildirim mesajına dokunduğunuz anda katılım işlemi başlıyor. Karşınızdaki kişinin görüntüsü ekranın büyük çoğunluğunu kaplarken diğer katılımcıların küçük resimleri de ana görüntünün altında yer alıyor. Her bir katılımcının profil sayfalarını oturum içindeyken görüntüleyebilir, karşı tarafın mikrofonlarını kapatarak konuşmamalarını sağlayabilir, eğer dilerseniz onları konuşma içindeyken engelleyebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir Hangout oturumu açıkken sağ üstteki yeni kişi butonuna dokunarak yeni bir Google+ kullanıcısını oturuma çağırabilirsiniz.

google-plus-ipad-inceleme-00007

Google+ altında gerçekleştirilen Hangout oturumlarının FaceTime’dakine benzer bir deneyim sunduğu söylenebilir. Ancak ara sıra görüntü akışında kesintiler yaşadığımızı söylememiz gerek. Sesin kalitesi de ara sıra düşmekte. Bu, bizim bağlantı kalitesine bağlı olarak yaşadığımız bir durum da olabilir, ancak bizim tarafımızda fiber internet, karşı tarafta da ADSL bağlantısının bulunduğunu belirtelim.

Sonuç

Google, Google+’yı kullanıcılar için daha çekici hâle getirmek adına elinden geleni ardına koymuyor. Google+’nın masaüstü versiyonunda yapılan arayüz değişikliklerini zaten beğeniyorduk. Android ve iPhone uygulamalarının kullanıcı arayüzleri de bu servisi kullanma konusunda gerçekten teşvik ediciydi. Son güncellemeyle birlikte sunulan iPad versiyonu ise Google+’ı kullanma konusunda bizi gerçekten cezbetti diyebiliriz. Gerçekten uygulamayı gördükten sonra Google+’yı daha fazla kullanmak ister hâle geldik.

Google+ iPad uygulamasını iTunes App Store üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Galeri: Google+ iPad Ekran Görüntüleri
[nggallery id=968]

14,327BeğenenlerBeğen
11,802TakipçilerTakip Et
4,834TakipçilerTakip Et
38,695AboneAbone Ol

İNCELEMELER