Google Play Store puanları ülke ve cihaza göre özelleştirilecek

google news abone ol

Google Play Store uygulamalarına verilen puanları hesaplama ve gösterme yöntemlerini özelleştirileceğini açıkladı. Şirket böylelikle puanları hem geliştiriciler hem de kullanıcılar için daha anlamlı hâle getirmeyi amaçlıyor.

Bundan böyle bir uygulama için tek bir puan vermeyecek olan Google, bunun yerine uygulamanın iyiliğini cihazlara göre özelleştirilmiş şekilde gösterecek. Buna ek olarak, puanlar cihazın kayıtlı olduğu ülke için de özelleştirilecek.

Bu değişiklik birkaç noktada kullanıcılar için faydalı olabilir. Öncelikle uygulamaların işlevleri yerel yasalar doğrultusunda değişiklik gösterebiliyor. Buna ek olarak, Android’in parçalı yapısı da uygulama işlevlerini etkileyebiliyor.

Android’de bazı uygulamalar tabletlerde veya katlanabilir cihaz formatında telefonlarda olduğu gibi randımanlı şekilde çalışmıyor. Bu da farklı tasarım formatları için ayrı bir puanlama sisteminin kullanılmasını anlamlı hâle getiriyor.

Google ülkelere özel puanlama sistemini kasım ayı itibarıyla hayata geçirmeyi planlıyor. Cihaz formatına göre özel puanlama ise 2022’de devreye girecek. Tabletler, katlanabilir cihazlar, Chrome OS, Wear OS ve Android Auto için farklı puanlamalar kullanılacak.

Google ayrıca geliştiriciler için daha fazla Play Store metrik ve verisi paylaşacak. Bunlar arasında cihaz tipi bilgileri ve notların cihaza göre sınıflandırılmış versiyonları da bulunacak.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Self Servis onarım programını Avrupa’da başlattı

Apple'ın Self Service Repair programı, müşterilerin iPhone'larını veya MacBook'larını kendi kendilerine tamir etmelerine izin veriyor ve bu yılın başlarında ABD'de açılmıştı. Şirket bugün itibarıyla...

Spotify Yılın Özeti 2022 listelerini nasıl bulabilirsiniz?

Yılın son ayına geldiğimizde, geride bırakmakta olduğumuz 2022 yılının en'leri listelerini de yavaş yavaş görmeye başlıyoruz. Spotify da her yıl bu zamanlarda, "Wrapped" ya...

Galaxy S22 serisi için yeni kamera güncellemesi

Samsung Galaxy S22 serisi için kamera güncellemesi yayınladı. S22 serisinin kamerası, bu güncelleme ile kullanıcılara adeta bir profesyonel gibi çekim yapma imkanı sunuyor. Samsung, S22...

Microsoft’tan Sony’ye yeni Call of Duty teklifi

Microsoft Sony'ye Call of Duty oyunlarının PlayStation'da oynanabilmesi için 10 yıllık yeni bir sözleşme teklif ettiğini açıkladı. Bu anlaşmanın geçerli olabilmesi için Microsoft'un Activision...

ÖNE ÇIKANLAR