Google Play Store puanları ülke ve cihaza göre özelleştirilecek

Google Play Store uygulamalarına verilen puanları hesaplama ve gösterme yöntemlerini özelleştirileceğini açıkladı. Şirket böylelikle puanları hem geliştiriciler hem de kullanıcılar için daha anlamlı hâle getirmeyi amaçlıyor.

Bundan böyle bir uygulama için tek bir puan vermeyecek olan Google, bunun yerine uygulamanın iyiliğini cihazlara göre özelleştirilmiş şekilde gösterecek. Buna ek olarak, puanlar cihazın kayıtlı olduğu ülke için de özelleştirilecek.

Bu değişiklik birkaç noktada kullanıcılar için faydalı olabilir. Öncelikle uygulamaların işlevleri yerel yasalar doğrultusunda değişiklik gösterebiliyor. Buna ek olarak, Android’in parçalı yapısı da uygulama işlevlerini etkileyebiliyor.

Android’de bazı uygulamalar tabletlerde veya katlanabilir cihaz formatında telefonlarda olduğu gibi randımanlı şekilde çalışmıyor. Bu da farklı tasarım formatları için ayrı bir puanlama sisteminin kullanılmasını anlamlı hâle getiriyor.

Google ülkelere özel puanlama sistemini kasım ayı itibarıyla hayata geçirmeyi planlıyor. Cihaz formatına göre özel puanlama ise 2022’de devreye girecek. Tabletler, katlanabilir cihazlar, Chrome OS, Wear OS ve Android Auto için farklı puanlamalar kullanılacak.

Google ayrıca geliştiriciler için daha fazla Play Store metrik ve verisi paylaşacak. Bunlar arasında cihaz tipi bilgileri ve notların cihaza göre sınıflandırılmış versiyonları da bulunacak.

Huawei Okula Dönüş Kampanyası’nda MateBook ürünlerinde indirimler devam ediyor

Huawei, MateBook Serisi’ni Okula Dönüş dönemi kapsamında birçok kampanya ve indirim fırsatlarını tüketiciye sunmaya devam ediyor. Şirket MateBook Serisi’ni, Okula Dönüş dönemi kampanyası kapsamında...

GoPro yola Hero 10 Black ile devam ediyor

GoPro, Hero 10 Black ile kullanıcılarının karşısına "amiral gemisi" sınıfından yeni bir aksiyon kamerası çıkarıyor. Hero 10 Black tasarım bakımından Hero 9'dan uzaklaşsa da,...

iPhone 13 modellerinin pil kapasiteleri ortaya çıktı

Apple geçtiğimiz salı akşamı yeni iPhone'larını tanıtırken telefonlarının pil ömründen özellikle bahsetmeyi de ihmal etmemişti. Şirket iPhone 13 mini'nin selefinden 1,5 saat, iPhone 13'ün...

WhatsApp çoklu cihaz desteği testini iOS’e taşıdı

WhatsApp çoklu cihaz desteği bir süredir test ediliyor. Şirket sonunda bu özelliği iOS uygulamasının beta versiyonuna da getirdi. Çoklu cihaz desteğiyle kullanıcıların macOS veya...