Google Play sesli kitap satışına resmen başladı

google news abone ol

google play sesli kitapGoogle Play içinde uzun yıllardır hemen hemen her türdeki medya içeriği bulunsa da, portföyde sesli kitapların olmaması dikkat çekici bir eksiklik olarak göze çarpıyordu. İnternet devinin bu eksikliği gidereceğine dair haberler, kısa süre önce sızan bir ekran görüntüsüyle ortaya çıkmıştı. Şirket sonunda beklenen adımı attı. Google Play sesli kitap satışına resmen başladı.

Sesli kitaplar ilk etapta 45 ülke ve 9 farklı dilde Google Play kullanıcılarıyla buluşacak. Söz konusu 45 ülke arasında Türkiye bulunmuyor. Dolayısıyla Türkçenin de bahsi geçen 9 dilden biri olmadığı söylenebilir.

Google servislerinin büyük kısmı gibi, sesli kitaplara da neredeyse her cihazdan erişilebilecek. Kullanıcılar satın aldıkları kitapları iOS veya Android işletim sistemli cihazlarda, bilgisayarlarının internet tarayıcılarında ve Google Home hoparlörlerinde dinleyebilecek. Satın alınan bir kitabı telefonda dinleyebilmek için kullanıcıların Google Play Kitaplar uygulamasını indirmesi gerekecek. Bu uygulama şimdiye kadar sadece yazılı kitaplar için destek sunuyordu.

Google Asistan kullanmayı sevenler, asistana hızlı bir komut vererek sesli kitaplarını dinlemeye başlayabilecek. Bunun için “Hey Google, kitabımı oku” demek yeterli olacak. Kullanıcıların kitapta kaldıkları yerler de cihazlar arasında eş zamanlanacak. Dolayısıyla farklı bir cihaza geçiş yapan kullanıcılar kaldıkları yeri bulma konusunda bir sıkıntı yaşamayacak.

Google Play sesli kitap bölümü için abonelik paketi sunmuyor

Google Play sesli kitap bölümünden kitap satın alınabilmesi için herhangi bir abonelik paketi sunmuyor. Google, bu noktada Amazon’un sesli kitap servisi Audible’dan biraz ayrılıyor. Audible da kullanıcılarına abone olma zorunluluğu dayatmıyor. Ancak servis, aylık ücreti 15 dolar olan abonelik paketini yoğun biçimde öneriyor. Audible’da kitap fiyatları genellikle 20 doların üzerinde seyrettiği için bunun iyi niyetli bir öneri olduğu söylenebilir. Google’ın sesli kitap bölümünün kapsamını genişletmeye ne zaman başlayacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

ÖNE ÇIKANLAR