Ana Sayfa » Oyun » Google Play Instant ile önce oyunu deneyin, sonra indirmeye karar verin

Google Play Instant ile önce oyunu deneyin, sonra indirmeye karar verin

Oyunları indirmeyi üşenenler, yine de merak edenler için birebir çözüm

google play instantÇoğu zaman bir mobil oyunu oynamayı çok istemiş, ancak indirmeye üşenmişsinizdir. Ya da oyunu indirmeye de razı olmuş, ancak karşınıza çıkan birçok adım nedeniyle ilginizi birden yitirmişsinizdir. Google Play Instant bu durumların önüne geçmeyi amaçlıyor. Google’ın 2017 yılında faaliyete geçirdiği Android Instant Apps, kullanıcıların Android uygulamalarını indirmeden denemelerine imkan sağlıyordu. Google şimdi benzer uygulamayı Android oyunlarına da getiriyor. Herhangi bir indirme yapmadan, Android oyunlarını deneyebileceksiniz.

Google, GDC (Oyun Geliştiricileri Konferansı) 2018 etkinliğinde gerçekleştirdiği bir oturumda Google Play Instant’ın duyurusunu gerçekleştirdi. Google Play Instant içinde sunulacak oyun deneyimlerinin tam oyun deneyimi olmadığını, oyunun sadece küçük bir bölümü olduğunu belirtmek gerekiyor. Bunların bazıları sadece öğretici nitelikteki parçalar olurken bazıları da bir seviyenin tamamı olabilir. Bazı oyunlarda robota karşı defalarca oynayabilirsiniz.

Google Play Instant’ın kıdemli proje yöneticisi Jonathan Karmel’ın TechRadar‘a verdiği bilgiye göre, oyunun tamamı sunulmayacak, ancak oyun deneyiminin tamamı kullanıcıya yansıtılacak.

Google Play Instant oyunları Play Store ile sınırlı tutulmayacak. Oynanabilir oyunlara sosyal medya paylaşımları veya reklamlar içinden de erişilebilecek. Zaten Google, bu gibi ortamları uygulama yüklemeleri için uzun zamandır kullanıyordu.

google play instantGeliştiricilere oyunlarına daha fazla kullanıcı erişimi sağlamak, Google Play Instant’ın temel fikrini oluşturuyor. Karmel, daha şimdiden edinmelerde artış görmeye başladıklarını, bir oyunu indirmekten vazgeçenlerin, yine de oyunu oynama fırsatı bulabildiklerini söylüyor.

Google Play Instant’ın büyük hedefleri olabilir, ancak şu anda kapsamı bilerek sınırlı tutuluyor. Şu anda sadece sekiz geliştiriciyle, kapalı beta formunda tutuluyor. Google, şimdilerde oyun yapımcılarının anında erişilebilir oyun deneyimi oluşturmaları için gerekli olan araçları geliştirmek için çalışıyor.

Karmel, herhangi bir geliştiricinin bir anlık uygulama geliştirebileceğinden emin olmak için yoğun şekilde çalıştıklarını söylüyor. Google, Google Play Instant’ı bu yılın ilerleyen zamanlarında faaliyete geçirmeyi amaçlıyor. Belki de, Google I/O 2018 etkinliğinde bu servisle ilgili daha fazla ayrıntı duyabiliriz.

Google Play Instant hangi oyunlarda kullanılıyor?

Şu anda Clash Royale, Words with Friends 2, Bubble Witch 3 Saga, Panda Pop, Solitaire, Final Fantasy XV: A New Empire ve Mighty Battles gibi oyunlara Google Play Instant üzerinden erişilebiliyor.

google play instantGoogle Play Instant oyunlarına erişmek için, Google Play Store’da destekleyen oyunun sayfasına girin. Burada indirme düğmesinin yanında “Şimdi Dene” şeklinde ek bir düğme daha göreceksiniz. Bun tıklayarak oyunun bir bölümünü oynayabilirsiniz. İlginçtir ki, Clash Royale’i denemek istediğimizde bir web sitesine yönlendirildik ve deneme için oyunun cihazda yüklü olmasının gerektiği şeklinde bir mesajla karşılaştık.

Android Instant Apps, yani hızlı Android uygulamaları henüz istenilen seviyeye gelmedi. Google Play Instant programında ise şu an için sadece birkaç oyun var. Ancak anlıyoruz ki, Google hızlı biçimde erişilebilir içeriklerin peşini bırakmayacak. Bu nedenle de konsepti hem geliştiricilerin hem de kullanıcıların tarafında yaymak istiyor.

iOS tarafında ise ne uygulamalarda ne de oyunlarda benzer şekilde bir imkanın henüz olmadığını görüyoruz. Bu açıdan Google avantajlı görünüyor. Ancak iOS 12 ile birlikte benzer bir özelliğin iOS’e de gelebileceği söyleniyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Galaxy A32 4G versiyonu 5G olmayan ülkeler için geliyor; işte özellikleri

Samsung Galaxy A32, şirketin en ucuz 5G telefonu olarak geçtiğimiz haftalarda tanıtılmıştı. Samsung, bu telefonun satışına Avrupa'da başlamıştı. Bu Android telefonun 5G özelliği bulunmayan...

Redmi K40 serisi resmiyet kazandı; işte özellikleri

Xiaomi, Redmi markasının yeni amiral gemisi olan K40 serisinin üyelerini gözler önüne çıkardı. K40 serisinin üç üyesinde de 120 Hz yenileme ve 360 Hz...

Twitter ilk ücretli özellik seçeneğini test etmeye hazırlanıyor

Twitter, Super Follows (Süper Takipler) ve Communities (Topluluklar) adını taşıyan iki yeni özelliği duyurdu. Bu iki özellik arasında Super Follows, Twitter'ın ilk "ücretli" özelliği...

İşte One UI 3.1 yenilikleri ve güncelleme alacak tüm Samsung cihazları

Samsung'un yayınlamaya başladığı One UI 3.1 güncellemesiyle birlikte artık daha fazla Galaxy kullanıcısı yeni özelliklerden ve kamera iyileştirmelerinden faydalanabilecek. Bu güncellemeyle birlikte Galaxy S21...

PUBG evrenine yeni bir mobil oyun geliyor: New State

PUBG evreni, iOS ve Android'de kullanıcılarla buluşacak yeni bir mobil oyunla genişliyor. PUBG: New State adını taşıyan oyun, "battle royale" (büyük savaş) deneyimine "füturistik"...

Sony PS5 için gelecek nesil VR başlığı çıkaracak

Sony, PS5 için yeni nesil bir VR başlığı üzerinde çalışıyor. Başlık bu yıl piyasaya çıkmayacak, ancak Sony onu gelecekte bir noktada PS5 ile birlikte...

LG Rollable telefonuyla ilgili iddiaları yalanladı

LG Rollable adını taşıyan yuvarlanabilir ekranlı telefonuyla ilgili çalışmaların askıya alındığı iddiasını yalanladı. Şirket tarafından The Verge sitesine gönderilen açıklamada, gelecekte çıkması planlanan ürünlerle...
Bu haberi arkadaşınızla paylaşın