Teknoloji

Google Pixel üretimini Vietnam’a kaydırıyor

google pixel

ABD ve Çin arasındaki gerilim nedeniyle büyük Amerikan teknoloji şirketlerinden bazıları üretimlerini Vietnam’a kaydırmaya hazırlanıyor. The New York Times’ın haberine göre, Google da bu grupta yer alıyor. Google Pixel akıllı telefonlarını Çin yerine Vietnam’da üretileceği söyleniyor.

Habere göre, şirketin Pixel serisi telefonları hâlihazırda Çin’in güneyindeki Foxconn fabrikalarında üretiliyor. Ancak Pixel 7 serisi için üretimin Vietnam’da başlayacağı söyleniyor. Buna ek olarak, Google’ın önümüzdeki yıl satacağı üst segment Pixel telefonların yarısını Vietnam’da üretmeyi planladığı belirtiliyor.

Pixel serisinin ilk katlanabilir üyesinin 2023’te kullanıcıların karşısına çıkması bekleniyor. Ancak bu modelin üretiminin Çin’de gerçekleştirileceği söyleniyor. Katlanabilir ekran ve menteşe nedeniyle Çin’deki tedarikçilere yakın olunmasının gerektiği ve bu nedenle Google’ın katlanabilir cihaz üretimini Çin’de tutacağı belirtiliyor.

Katlanabilir ekranlı Google Pixel hakkında çıkan ilk haberlerde telefonun 2022 sona ermeden tanıtılabileceği söylenmişti. Ancak The New York Times’ın haberinde bu telefonun çıkışının 2023’e kalacağı açıkça belirtiliyor. Bu değişikliğin nedeni bilinmese de, Çin’de pandemi nedeniyle yaşanan kapanmaların ve tedarik zincirindeki sıkıntıların bu durumda etkili olduğu düşünülüyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER