Manşetler

Google Pixel 7 ve Pixel 7 Pro sonunda resmen gözler önüne çıktı

google pixel 7
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Google Pixel 7 ve Pixel 7 Pro sonunda resmen gözler önüne çıktı. İki akıllı telefon için de ilk duyuru geçtiğimiz mayıs ayı I/O 2022 sırasında yapılmıştı. Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’nun yerini alan yeni telefonlar, seleflerinin tasarımını büyük ölçüde koruyor. Ancak yapılan küçük dokunuşlarla Pixel 7 ve 7 Pro biraz daha çekici bir görünüme kavuşuyor.

Bu değişiklikler arasında arka paneldeki kamera çubuğunda daha fazla metal kullanılması dikkat çekiyor. Her iki telefonda da yüzde 100 geri dönüştürülmüş alüminyum kullanılırken; Pixel 7 Pro’da parlak, Pixel 7’de ise mat bir kaplama tercih edilmiş.

Pixel 7 Pro da selefi gibi 6.7 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Pixel 7’de ise ekran Pixel 6’ya kıyasla 0.1 inç küçülüyor ve ekran büyüklüğü 6.3 inç olarak değişiyor.

Her iki akıllı telefon da Tensor G2 işlemciyle geliyor. Google işlemci konusunda başka üreticilerle çalışmak yerine kendi yolundan yürümeyi tercih ettiğini bir kez daha gösteriyor.

google pixel 7
Pixel 7

Güvenlik konusuna özellikle vurgu yapan internet devi, önümüzdeki yıl kullanıma sunulacak VPN by Google One çözümünü de duyurdu. Bu çözüm sayesinde kullanıcıların internet aktivitelerini şifrelemeleri ve anonim hâle getirmeleri mümkün olacak.

Google Pixel 7 serisiyle kullanıcılara en iyi telefonla konuşma deneyimini de sunmayı hedefliyor. İstenmeyen aramaları engelleme özelliğiyle gelen telefonlarda gelen çağrılardaki arka plan gürültüsünü temizleme yeteneği de mevcut.

Google’ın Pixel telefonlarında kameraya ve bilişimsel fotoğrafçılığa odaklanma yaklaşımı Pixel 7 ve 7 Pro’da da sürüyor. Pixel 7’de Pixel 6 ile aynı arka kameralar olsa da, yenilenen 10.8 megapiksek ön kamerayla 4K 60 fps video kaydı yapılabiliyor. Pixel 7’de ana kamera görevini 50 megapiksel çözünürlüklü sensör üstleniyor. 12 megapiksel ultra geniş açılı kamera da modülü tamamlıyor.

google pixel 7 pro
Pixel 7 Pro

Pixel 7 Pro ise kamera tarafında daha fazla değişiklik sunuyor. Telefonun 48 megapiksel telefoto kamerası artık 5x optik zum yapabiliyor. Periskop kamera ise 30x Super Res Zoom (Süper Çözünürlüklü Yakınlaştırma) özelliğiyle geliyor.

Böylelikle Pixel 6 Pro’daki 4x optik zuma kıyasla ciddi bir ilerleme sağlanmış oluyor. Buna ek olarak, kameraları akıllı teknolojilerle donatan Google, yeni makine öğrenme modelleriyle daha kaliteli fotoğraflar yakalanmasının da önünü açıyor. Pixel 7 Pro’nun ana kamerasının 50 megapiksel, ultra geniş açılı kamerasının ise 12 megapiksel çözünürlüklü olduğunu belirtmekte fayda var. Ön tarafta ise 10.8 megapiksel kamera mevcut.

Google Pixel 7 ve 7 Pro’da Tensor G2 işlemciye 8 GB RAM eşlik ediyor. Dahili depolama alanı seçenekleri ise 128 ve 256 GB. Pixel 7 ihtiyaç duyduğu enerjiyi 4355 mAh kapasiteli pilinden alıyor. 30W kablolu şarj desteğine sahip bu pil, kablosuz ve ters kablosuz şarj için de kullanılabiliyor. Pixel 7 Pro’da ise pil kapasitesi 5000 mAh’a çıkıyor. Google’ın bu telefonların 30W şarj adaptörünü ayrıca satacağını belirtmekte fayda var.

Google Pixel 7 599 dolardan, Pixel 7 Pro ise 899 dolardan başlayan fiyatlarla yurt dışında ön satışa sunuldu.

İLGİLİ HABERLER