Google’dan Android telefon ve tabletler için yeni özellikler

Google, Password Checkup özelliğinin kapsama alanını genişletiyor. Artık Android 9 ve daha yeni sürümlerin kullanıldığı Android telefon ve tabletlerde de bu özellikten yararlanmak mümkün olacak. Bu özellik, Google’ın şifre kuvvetini ve olası şifre sızıntılarını kontrol eden şifre yöneticisinin bir parçası olma niteliğini de taşıyor.

Password Checkup’ın kapsama alanının genişlemesine ek olarak, Android için hazırlanan başka yenilikler de duyuruldu. Bu yenilikler arasında kısa mesajların gönderileceği zamanın programlanabilmesi, TalkBack ekran okuyucusunun yeni versiyonu ve ekran kilitliyken daha geniş bir Google Asistan desteğinin sunulması da bulunuyor.

Zamanlanmış mesajlar özelliği, tahmin edildiği gibi işliyor. Google Mesajlar uygulamasının güncellenmesinin ardından kullanıcılar mesaj yazma ekranında “Gönder” butonuna bastıklarında karşılarına mesajın gönderileceği zamanı programlama imkanı veriliyor. Google bunun farklı zaman dilimlerindeki kişilere mesaj göndermek için kullanışlı olacağına inanıyor. Bu özelliğe Android 7 ve üstü sürümlerin bulunduğu cihazlardan erişilebilecek.

Bir diğer yenilik ise TalkBack ekran okuyucusunun güncellenmesi. Bu özellik sayesinde görme engelliler veya görme sıkıntısı yaşayanlar telefonlarıyla daha kolay etkileşime geçebiliyor. Google güncellemeyle TalkBack’e yeni okuma kontrolü menüsü, daha birleşik bir arayüz ve daha sezgisel hareketle kontrol seçenekleri gibi yenilikler ekliyor.

google password checkup Google Password Checkup, TalkBack ve zamanlanmış mesajlar gibi yeniliklerin yanında Asistan odaklı değişiklikler de yaptı. Artık telefon kilitliyken de kullanıcılar Asistan’la etkileşime girdiklerinde bilgi kartları görebilecek. Bu sayede alarm kurma, mesaj gönderme veya şarkı çalma gibi işler için Asistan’dan daha fazla faydalanılması amaçlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bir YouTuber AirTag'i Tim Cook'a gönderince neler oldu? - Video

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Galaxy Z Fold 3 için suya dayanıklılık işareti, Z Flip 3'ün yeni görselleri

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...

iPhone 12 satışları Apple’a durgun dönemde rekor gelir ve kâr getirdi

Apple'ın rekor kıran kazanç raporları dizisi açıklanan en son çeyrek raporuyla birlikte devam ediyor. Şirket, geride kalan Nisan-Haziran 2021 döneminde 81,43 milyar dolar gelir...