Google Nexus telefonların Android ekranında değişiklikler yapacak

google nexusGoogle yeni nesil Nexus telefonlarının ana ekranında küçük ancak ilginç değişiklikler yapmayı planlıyor. Google’ın gelecek nesil telefonlarıyla birlikte dağıtılacak yazılımın erken versiyonunu gören Android Police sitesi değişikliklere dikkat çekiyor. Buna göre uygulama menüsü, Now paneli ve Arama bileşeninde değişiklikler olacak.

En dikkat çeken unsur, uygulama menüsünün ya da çekmecesinin bir butona tıklanarak açılmaması. Habere göre, kullanıcılar bunun yerine uygulama dock’unun herhangi bir noktasından yukarı doğru sürükleme yaparak uygulama çekmecesini açabilecek ve diğer uygulamaları görebilecek. Uygulama dock’u da biraz daha ayırt edilebilir hâle getirilecek, tıpkı iOS’tekine benzer şekilde, hafif bulanıklaştırma efektiyle uygulamalar dikkat çekici olacak.

google nexusDiğer iki değişiklik ise ekranın üst tarafıyla ilgili. Android Police, Google’ın Arama kutusunu üst satırdan kaldıracağını ve bunun yerine kaldırılamayan ve daha az kullanışlı olacak gibi görünen takvim bileşeni ekleyeceğini belirtiyor. Kenarda üstünde “G” harfi bulunan küçük bir sekme bulunacak, bunu sürükleyerek Google Now panelini açmak mümkün olacak. Ayrıca G butonuna tıklatarak Arama kutusu açılabilecek.

Çoğu Android kullanıcısı tarafından yararlı bulunan arama bileşeni yerine günü ve tarihi gösteren bir bileşen getirilmesi pek de mükemmel görünmüyor. Android Police, Google’ın kullanıcıları Now on Tap ve Now paneline eklenecek Google Assistant gibi servislere yöneltmek için bu değişiklikleri yapacağını düşünüyor.

Google’ın bu değişiklikleri gelecek Nexus telefonlarında sunmayı planladığı belirtiliyor. Bir süredir dedikoduları ortalıkta dolaşan telefonların HTC tarafından üretileceği belirtiliyor. Ayrıca bu telefonlar Android 7.0 Nougat ile yüklü olarak gelecek.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Call of Duty Mobile ikinci yaşını yeni haritayla kutluyor

İlk olarak COD: Black Ops 4'te tanıtılan ve içerisinde Malikâne, Nuketown ve İnşaat Alanı haritalarını da barındıran ve serinin gelmiş geçmiş en geniş haritası...

Netflix The Crown ile Emmy ödüllerinde şov yaptı

Netflix, popüler yapımlarından The Crown ile 2021 Emmy ödüllerinde adeta şov yaptı. Şirket toplamda 44 ödül kazanırken, bu ödüllerden 11 tanesini The Crown getirdi....

Okul için teknolojik ürün tavsiyeleri – Video

Okullar açıldı, yüz yüze eğitim başladı. İlkokul, ortaokul ve lise kademelerinin ardından üniversitelerde de eğitim-öğretim dönemi başlıyor. Okullar açılmış olsa da, alışverişler devam ediyor,...