Google Nexus telefonların Android ekranında değişiklikler yapacak

google nexusGoogle yeni nesil Nexus telefonlarının ana ekranında küçük ancak ilginç değişiklikler yapmayı planlıyor. Google’ın gelecek nesil telefonlarıyla birlikte dağıtılacak yazılımın erken versiyonunu gören Android Police sitesi değişikliklere dikkat çekiyor. Buna göre uygulama menüsü, Now paneli ve Arama bileşeninde değişiklikler olacak.

En dikkat çeken unsur, uygulama menüsünün ya da çekmecesinin bir butona tıklanarak açılmaması. Habere göre, kullanıcılar bunun yerine uygulama dock’unun herhangi bir noktasından yukarı doğru sürükleme yaparak uygulama çekmecesini açabilecek ve diğer uygulamaları görebilecek. Uygulama dock’u da biraz daha ayırt edilebilir hâle getirilecek, tıpkı iOS’tekine benzer şekilde, hafif bulanıklaştırma efektiyle uygulamalar dikkat çekici olacak.

google nexusDiğer iki değişiklik ise ekranın üst tarafıyla ilgili. Android Police, Google’ın Arama kutusunu üst satırdan kaldıracağını ve bunun yerine kaldırılamayan ve daha az kullanışlı olacak gibi görünen takvim bileşeni ekleyeceğini belirtiyor. Kenarda üstünde “G” harfi bulunan küçük bir sekme bulunacak, bunu sürükleyerek Google Now panelini açmak mümkün olacak. Ayrıca G butonuna tıklatarak Arama kutusu açılabilecek.

Çoğu Android kullanıcısı tarafından yararlı bulunan arama bileşeni yerine günü ve tarihi gösteren bir bileşen getirilmesi pek de mükemmel görünmüyor. Android Police, Google’ın kullanıcıları Now on Tap ve Now paneline eklenecek Google Assistant gibi servislere yöneltmek için bu değişiklikleri yapacağını düşünüyor.

Google’ın bu değişiklikleri gelecek Nexus telefonlarında sunmayı planladığı belirtiliyor. Bir süredir dedikoduları ortalıkta dolaşan telefonların HTC tarafından üretileceği belirtiliyor. Ayrıca bu telefonlar Android 7.0 Nougat ile yüklü olarak gelecek.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...

Google Workspace ve Google Sohbet şimdi herkesin kullanımına açıldı

Google bugün, Google hesabı olan herkesin kullanabileceği, Workspace uygulama ve hizmet paketindeki bazı değişiklikleri duyurdu. Google, Workspace uygulamalarının üç milyardan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor,...

Hades 13 Ağustos’ta Xbox ve PlayStation’a geliyor

Supergiant Games'in roguelike oyunu Hades, 13 Ağustos'ta Xbox ve PlayStation konsollarına geliyor. Oyun Xbox One, Xbox Series X/S, PS4 ve PS5 için satışa sunulacak....