Teknoloji

Google Mesajlar RCS grup sohbetlerini de uçtan uca şifreleyecek

google mesajlar rcs

Google, uçtan uca şifrelenmiş grup RCS sohbetlerini önümüzdeki birkaç hafta içinde Google Mesajlar’ın beta sürümüne sunmaya başlayacağını duyurdu. Google’ın mesajlaşma uygulaması, bire bir görüşmeler için şifrelemeyi bir süredir destekliyor, ancak bu gelecek yenilik, görüşmelerinizin çoğunun operatörler veya Google tarafından okunamayacağından emin olmanız için büyük bir adımdır.

Cuma günü yayınlanan duyuru niteliğindeki bir blog yazısında Google, özelliğin önümüzdeki haftalarda açık beta programındaki bazı kullanıcılar tarafından kullanılabileceğini söyledi. Bu nedenle genel kullanıma sunulması biraz zaman alabilir. Ayrıca Google, bir RCS mesajına tepki verirken herhangi bir emojiyi kullanmanıza izin verecek bir özellik üzerinde çalıştığını kaydetti. Geçen ay şirketin buna yönelik bazı testler yaptığı görülmüştü.

Google’ın duyuru yazısı, SMS mesajlaşmasına bir veda niteliğinde olsa da, Apple şimdiye kadar bu RCS’i iOS’a getirmeyi reddettiği için çoğu kullanıcı için SMS o kadar kolay vazgeçilecek bir araç değil. (Hatta Tim Cook bir kişiye daha iyi bir çözümün annesine bir iPhone almak olduğunu bile söylemişti.) Google bunu kabul ediyor ve rakibine birkaç göndermede bulunarak sözlerini bitiriyor: “Tüm büyük mobil operatörler ve üreticiler RCS’i standart olarak benimsedi.” Google “Apple hariç” diyor ve Apple’ın SMS kullanmasını onların mesajlaşmalarının 1990’larda takılıp kaldığı anlamına geldiğini söylüyor.

Bu, Google ile Apple arasında RCS konusunda çoğunlukla tek taraflı yürüyen bir çekişmenin son halkası oluyor. Android üreticisi Apple’ı, standardı benimsemesi için adeta utandırmaya çalışıyor ve bunun herkes için işleri daha iyi hâle getireceğini savunuyor.

google mesajlar emoji

Genellikle Apple’ın iMessage’ı, diğer mesajlaşma uygulamaları açısından iPhone kullanıcıları için dikkate değer bir rakip olarak görülüyor. Ancak Apple’ın bu rekabette ön planda olması için güvenlik tarafını daha da güçlendirmesi gerekebilir. Son günlerde çıkan bir blog yazısı, siz veya konuştuğunuz kişi iCloud yedeklemelerine sahipse iMessage’ın uçtan uca şifrelemesinin alt edilebileceği konusunda bazı endişeleri dile getiriyor. Eğer Google Mesajlar’ın RCS grup sohbetlerinde böyle bir sorun yoksa, bu durum Mesajlar’ı, şifreli grup sohbetlerinin hedef kitlesini daha da genişleten WhatsApp ve Signal gibi seçeneklerle birlikte çoğu insan için daha iyi bir seçenek hâline getirebilir.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER