Teknoloji

Google sürekli kaydırmayı masaüstü arama sonuçlarına getiriyor

google find my device

Google, masaüstündeki arama sonuçlarını sayfalara bölmek yerine sürekli kaydırma şeklinde göstermeye başladı. Bu hareket, geçen yılın ekim ayında mobil cihazlarda yapılan benzer bir değişikliği takip ediyor.

Ne var ki bu yenilik, tam olarak sonsuz bir kaydırma imkanı getirmiyor. Bunun yerine, Google, kullanıcılara daha fazla sonuç göstermek için “Daha fazlasını gör” düğmesini sunmadan önce altı sayfalık sonucu tek bir kaydırmayla görüntülenecek şekilde yüklüyor.

Google, değişikliğin ilk önce ABD’de İngilizce aramalar için kullanıma sunulduğunu söylüyor. Ancak özelliğin mobil cihazlarda kullanıma sunulma biçimine bakılırsa, zaman içinde daha fazla ülkede ve dillerde görmeyi bekleyebiliriz.

Değişiklik, kullanıcılardan daha fazla gönderi için tıklamalarını veya dokunmalarını istemek yerine, bir sayfada aşağı kaydırdıkça sürekli olarak yeni içeriğin yüklendiği çoğu sosyal medya akışının tasarımını yansıtıyor. İdeal olarak bu değişiklik, aramayı daha hızlı hâle getirecek ve web sitelerinin arama sonuçlarının ilk sayfasında yer almasının önemini azaltacaktır. Google daha önce ek bilgi isteyen çoğu kişinin genellikle “dört sayfaya kadar arama sonucuna göz attığını söylemişti.

Ancak, ilk birkaç sonuç ile ilk sayfanın geri kalanı arasında tıklamalarda büyük fark olduğu çeşitli araştırmalarda ortaya koyuluyor. Bu demek oluyor ki, sayfadaki ilk site olma mücadelesi, muhtemelen her zamanki kadar yoğun olacaktır.

İLGİLİ HABERLER