Google kan kaybederken Yahoo güç kazanıyor

yahoo-logo-280514

Cevabı bulunamayan sorular için dünyadaki pek çok kişinin danıştığı ilk adres Google. Ancak Bloomberg tarafından yayınlanan bir araştırma, en azından ABD için bu durumun değişmeye başladığını gösteriyor. Söz konusu araştırmada Google’ın arama pazarındaki trafiğinin yüzde 4’ünü kaybettiği belirtildi. İnternet devi 2009 yılından bu yana en büyük pazar kaybını yaşasa da, halen arama pazarının dörtte üçlük kısmını elinde tutuyor. Google’ın kaybettiği trafik ise Yahoo’ya kanalize olmuş durumda.

Google’ın arama pazarındaki payı yüzde 4.1’lik düşüşle yüzde 79.3’ten yüzde 75.2’ye düşerken; Yahoo’nun pazar payı da yüzde 7.4’ten yüzde 10.4’e yükseldi.

Yahoo’nun pazar payının artmasında şirketin Mozilla ile gerçekleştirdiği son işbirliğinin önemli bir rolü olduğu düşünülüyor. İki taraf arasında yapılan anlaşma doğrultusunda Mozilla Firefox’ta varsayılan arama motoru olarak Google yerine Yahoo kullanılmaya başlamıştı.

Yeni ortaklıklar aramaya devam eden Yahoo, iOS cihazlarının varsayılan arama moturu olmak için de Apple ile işbirliği görüşmelerini sürdürüyor.

Bu durumun Google cephesinde bir kaygı yarattığını söylemek pek mümkün değil. Halen arama pazarında aslan payını elinde bulunduran Google, reklam pastasının da en büyük dilimini alıyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Music Uzamsal Ses ve Kayıpsız Ses ile kaliteyi yükseltiyor

Apple bugün, Apple Music'in Dolby Atmos desteğiyle donatılmış Uzamsal Ses'in eklenmesiyle birlikte sektör lideri ses kalitesini abonelere getireceğini duyurdu. Söz konusu özelliğin geleceği, son...

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...