Teknoloji

Google iOS 16’ya özel kilitli ekran araç takımlarını sunmaya başladı

google ios 16

Google iOS 16 geçen ay beta sürümünden çıkıp herkesin erişimine açıldığında, yeni işletim sistemi için kullanıma sunacağı kilitli ekran araç takımlarını duyurmuştu. Ancak o zaman bunlar tam olarak hazır değildi. Yaklaşık bir ay sonra Google, sözünü verdiği araç takımlarını uygulama güncellemeleriyle birlikte kullanıma sunmaya başladı.

Öncelikle çok pratik ve işe yarar araç takımları var. Güne başlarken işte size nelerin beklediğini gösteren Gmail araç takımı, etrafta gördüğünüz ve ne olduğunu bilmediğiniz bir bitki türünü belirlemek için Google Lens kısayolu var. Chrome’un internet bağlantısı olmadığında can sıkıntısını gideren dinozor oyununun bir kısayolu bile bulunuyor.

Aşağıda bulunan her bir Google uygulamasının en güncel iOS sürümüne sahip olduğunuzda, ilgili kilitli ekran araç takımlarına erişebileceksiniz:

  • Google Arama: Arama, sesle arama, Google Lens kısayolları
  • Google Chrome: Gizli göz atma, dinozor oyunu
  • Google Drive: Yıldızlı dosyalara, arama işlevine ve tavsiye edilen dosyalara erişim
  • Google Haritalar: Sık gidilen yerler için tahmini varış süreleri ve arama kısayolları
  • Gmail: Okunmamış yeni mesajlar (1×1 ve 2×1 görünüm seçenekleriyle)
  • Google News: Öne çıkan haberler

google ios 16

Google Haritalar içinde restoran, kafe, kahve dükkanı, benzin istasyonu gibi sık gidilen yerler için arama kısayollarını kilitli ekran araç takımı olarak ekleme imkanı bulunuyor. Bunun öncesinde, en son sürümü indirdikten sonra Haritalar uygulamasını bir kez açmanız gerekiyor. Sonrasında kilitli ekran özelleştirme bölümüne gidip Google Haritalar araç takımını eklemeyi seçtiğinizde, Arama seçeneğini de burada göreceksiniz. Daha sonra yukarıda belirttiğimiz kestirmelerden bir tanesini seçebilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER