Google Immersive Stream for XR ile sürükleyici harita deneyimleri sunacak

Google, yeni bir Google Cloud aracı olan Immersive Stream for XR’nin resmi sürümüyle başkalarının güçlü karma gerçeklik deneyimleri yaşamasını kolaylaştırmak istiyor. Söz konusu araç, karma gerçeklik deneyimine erişmek için bir QR kodunu taramanıza veya bir bağlantıyı tıklamanıza olanak tanıyor. Konuyla ilgili olarak yayınlanan bir blog yazısına göre, perde arkasında Google Cloud GPU’lar bu deneyimleri barındırıyor, işliyor ve cihazınıza aktarıyor.

Google, belirli şehirlerin trafik ve yakındaki restoranlar gibi ayrıntılarla kaplanmış bir 3D modeline bakmanıza olanak tanıyan Google Haritalar’daki yeni sürükleyici görünümü için bu teknolojiyi zaten kullandığını söylüyor. Ancak şirket, sanal mobilyaları artırılmış gerçekliğe yerleştirmek veya alışveriş yaparken sanal arabaları görme gibi senaryolarla, Immersive Stream for XR’ı kullanmanın başka yollarının olduğunu vurguluyor.

Immersive Stream for XR, ilk olarak 2022’de Google I/O’da duyuruldu. Ancak perşembe günü geniş kullanılabilirliğinin yanı sıra Google, artık Unreal Engine 5’te (UE5) yapılan içeriği desteklediğini de açıkladı. Unreal Engine, oyun geliştiricileri arasında giderek daha popüler hâle geliyor, ancak birçok oyun dışı uygulama için de kullanılıyor. UE5 desteğinin eklenmesi, Immersive Stream for XR’dan yararlanmak isteyen geliştiriciler için önemli bir unsur olacaktır.

Google Labs Başkan Yardımcısı Clay Bavor, önümüzdeki mart ayında şirketten ayrılacak. Bu nedenle Google’ın karma gerçeklik konusundaki daha geniş hedefleri biraz havada kalmışa benziyor. Google, Bavor’un yerini doldurmayacak, bunun yerine görev alanı şirketteki diğer yöneticiler altında paylaştırılacak.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun