Google Haritalar “Zaman Tüneliniz” ile bulunduğunuz yerleri gösterecek

google-haritalar-140715

Google’ın servislerini yoğun biçimde kullanan pek çok kişi, şirketin faydalı bilgiler sunmak adına kullanıcı konumlarını takip ettiğinin bilincindedir. Kullanıcıların pek kolay fark edemeyeceği şey, Google’ın elinde bulunan konum verisi miktarı olabilir. Şirket bu ürkütücü bilgi miktarını açığa çıkarmak için “Zaman Tüneliniz” adını verdiği yeni bir özellik duyurdu.

Şu an için sadece Google Haritalar’ın Android ve web sürümleri üzerinden erişilebilen bu özelliğin kullanıcılara gerçek dünya rutinlerini görselleştirmelerinde yardımcı olması amaçlanıyor. Böylelikle Google’ın kullanıcıları izleme altına aldığı yerler daha derli toplu biçimde görülebilecek.

Google’ın başarılı uygulama tasarımının içine yerleştirilen Zaman Tüneliniz, sürüklenebilir formatıyla akıllara yeni Google Takvim uygulamasını getiriyor. Kullanıcılar seçtikleri gün üzerinde küçük bir sürükleme hareketi yaparak o tarihte bulundukları konumları görebiliyor. Google Fotoğraflar uygulaması da kullanıldığı takdirde o güne ve mekana ait fotoğraflar da gösterilebiliyor.

google-haritalar-zaman-tuneliniz-220715-1

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
OnePlus Nord N200 5G sızıntısı merak edilenleri gösteriyor

Zaman Tüneliniz içinde paylaşılan verilerin tamamen kullanıcılara ait olduğunu vurgulayan Google, bu verilerin istenildiği zaman silinebileceğinin altını çiziyor. Kullanıcılar diledikleri takdirde Konum Geçmişi özelliğini tamamen de kapatabiliyor.

google-haritalar-zaman-tuneliniz-220715-2

Google’ın yaptığı pek çok şeyde olduğu gibi, Zaman Tüneliniz için gelecek reaksiyonların da Google servisleriyle olan ilişki doğrultusunda değişmesi muhtemel gözüküyor. Google Asistan tarafından sağlanan bilgilerden memnun olanlar, Google Haritalar’ın yeni özelliğinden rahatsızlık duymayacaktır. Gizlilik konusunda daha hassas olanlar ise bu özelliğin ardından güvenlik ve gizlilik ayarlarını bir kez daha kontrol edecektir.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...

Google Workspace ve Google Sohbet şimdi herkesin kullanımına açıldı

Google bugün, Google hesabı olan herkesin kullanabileceği, Workspace uygulama ve hizmet paketindeki bazı değişiklikleri duyurdu. Google, Workspace uygulamalarının üç milyardan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor,...

Hades 13 Ağustos’ta Xbox ve PlayStation’a geliyor

Supergiant Games'in roguelike oyunu Hades, 13 Ağustos'ta Xbox ve PlayStation konsollarına geliyor. Oyun Xbox One, Xbox Series X/S, PS4 ve PS5 için satışa sunulacak....