Google Haritalar servisinde Filistin adının geçmemesi tepkiye yol açıyor

google haritalarGoogle Haritalar gibi servisler işlevselliklerinin yanı sıra sembolik açıdan da önem taşıyor. Google’ın navigasyon servisinde bulunan İsrail haritasındaki bir hata, bu sembolik önemi anlaşılır biçimde örneklemeyi başarıyor.

Filistin’in Gazze şehrinde bulunan bir gazetecilik grubu, Google’ın harita servisinde Filistin’i gösterme biçimindeki değişikliği ortaya çıkardı. Bu değişimin ortaya çıkışı Orta Doğu’da hem ana akım hem de sosyal medyada tartışmanın fitilini ateşledi.

Filistinli Gazeteciler Forumu tarafından yapılan açıklamada, Google’ın haritalarından Filistin ismini çıkarması kınandı. İnternet devine bu kararını geri alma çağrısında bulunan grup, şirketin Filistin halkından özür dilemesi gerektiğini belirtti.

Orta Doğu’daki pek çok medya kuruluşu ile Facebook ve Twitter kullanıcıları da Google’ın değişikliğini protesto etti. Kimi kullanıcılar, şirketin haritalarında İsrail adının yerine Filistin adını kullanması gerektiğini savundu.

Google’dan konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada ise yaşananların bir tür arızdan kaynaklandığı belirtildi. Haritalar servisinde daha önce de Filistin isiminin geçmediğini açıklayan şirket, Batı Şeria ve Gazze Şeridi isimlerinin ise bir açık sonucu haritadan kaybolduğunu duyurdu. Google sözcüsü, bu probleme yol açan hatanın hızla düzeltileceğinin sözünü verdi.

Google Haritalar Filistin’in statüsü hakkında bilgilendirmede bulunuyor

Google haritada Batı Şeria ve Gazze şeridi arasında kalan ve kesik çizgilerle gösterilen bölgeye tıklandığında buradaki şehirlerin Filistin kontrolünde olduğu bilgisini veriyor. Haritalar servisinde ortaya çıkan bir kutucuk ise Filistin’in Birleşmiş Milletler nezdindeki statüsünü kullanıcılara aktarıyor.

Google haritalarında Filistin ismini hiç kullanmamış olsa da, ana akım ve sosyal medyada şirketin Filistin ismini haritalarından henüz kaldırdığı kanısı etkili oluyor. Kullanıcılar tepkilerini sosyal medyada #PalestineIsHere (Filistin Burada) etiketiyle gösteriyor. Söz konusu tepki yanlış anlaşılma ekseninde şekillense de, büyük teknoloji şirketlerinin belli bölgeler konusunda hassas bir tavır içinde olması gerektiğini anlatmaları bakımından önem taşıyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....

Microsoft Office 2021 çıkış tarihi açıklandı, Windows 11 ile aynı gün çıkıyor

Microsoft, perşembe günü ticari müşteriler için Microsoft Office'in bir sonraki kalıcı sürümünü piyasaya sürdü. Ayrıca 5 Ekim'de bireysel tüketiciler için Office 2021 sürümünü yayınlayacağını...

Huawei Okula Dönüş Kampanyası’nda MateBook ürünlerinde indirimler devam ediyor

Huawei, MateBook Serisi’ni Okula Dönüş dönemi kapsamında birçok kampanya ve indirim fırsatlarını tüketiciye sunmaya devam ediyor. Şirket MateBook Serisi’ni, Okula Dönüş dönemi kampanyası kapsamında...

GoPro yola Hero 10 Black ile devam ediyor

GoPro, Hero 10 Black ile kullanıcılarının karşısına "amiral gemisi" sınıfından yeni bir aksiyon kamerası çıkarıyor. Hero 10 Black tasarım bakımından Hero 9'dan uzaklaşsa da,...