Google Haritalar’dan COVID-19 döneminde ulaşıma yardımcı olacak özellikler

Google Haritalar servisine kullanıcıların COVID-19 döneminde güvenli biçimde yolculuk yapmasına yardımcı olacak iki yeni özellik eklendi. Kullanıcıları koronavirüsle bağlantılı seyahat kısıtlamaları konusunda bilgilendirmeye başlayan platform, toplu taşımanın ne kadar yoğun olabileceği konusunda da kullanıcılara bilgi verecek.

Eğer toplu taşımada maske takılmasını gerektiren bir yolculuk için yol bilgisi alınıyorsa, kullanıcılar COVID-19 kontrol noktalarına yönlendirilecek. Eğer COVID-19 ile bağlantılı türden başka bir etkiyle karşılaşılırsa, kullanıcılara bununla bağlantılı başka bir uyarı da gösterilecek.

Bu uyarılara dair bilgiler yerel, eyalet seviyesinde veya federal devlet kurumlarından alınacak. Söz konusu uyarılar ilk olarak Arjantin, Avustralya, Belçika, Brezilya, Kolombiya, Fransa, Hindistan, Meksika, Hollanda, İspanya, Tayland, Birleşik Krallık ve ABD’de gösterilecek. Google önümüzdeki dönemde bu uyarıları daha fazla ülkede göstermeyi planlıyor.

Google bir tıp merkezine veya COVID-19 test merkezine gidenlere uygunluk koşullarını karşılayıp karşılamadıklarını kontrol etmelerini hatırlatacak. Bu özellik ABD, Endonezya, Güney Kore, Filipinler ve İsrail’deki tıp merkezleri ve ABD’deki test merkezlerinde kullanımda olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Clubhouse Android uygulamasını bekleyenler için önemli gelişme

Google Haritalar tarafından sunulan COVID-19 etkili özellik ise toplu taşımayı kullananları sevindirecek türden. Google geçtiğimiz yıl kullanıcılar tarafından sağlanan verilerle toplu taşımanın ne kadar kalabalık olabileceğine dair tahminler sunmaya başlamıştı. Şirket şimdi de bu özelliği sadeleştiriyor. Artık Google Haritalar üzerinde bir toplu taşıma rotası incelendiğinde Ulaşım Detayları üzerinden yoğunluk tahminlerini görmek mümkün olacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turkcell’in BiP ve diğer dijital servislerinde veri gizliliği ve güvenliğine bakışı

Turkcell, Türkiye'deki kullanıcılara ve onların internet üzerinde gerçekleştirdikleri aktivitelere ait olan verilerin ülke sınırları içinde muhafaza edilmesi konusuna büyük önem veriyor. Yöneticilerinin bu konuya...

Görüntülü konuşma için en iyi uygulamalar

Yeni koronavirüs salgını görüntülü konuşma uygulamalarını hayatımızın en önemli parçalarından biri hâline getirdi. Hem işte hem de özel hayatta, bilgisayardan veya mobil cihazlardan gerçekleştirdiğimiz...

Asus ZenFone 8 ve ZenFone 8 Flip tanıtıldı

Asus, bu yılki ZenFone serisiyle biraz farklı bir dönüş yapıyor. ZenFone 8 Flip, büyük ekranı ve açılır kamera mekanizması ile önceki yılların telefonlarına çok...