Güney Kore’den Google’a büyük ceza

Google, Güney Kore Adil Ticaret Komisyonu tarafından 177 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı. Komisyon, internet devinin Android pazarındaki gücünü rakiplerinin gelişimini engellemek amacıyla kötüye kullandığına hükmetti.

Yonhap News sitesinin haberine göre, Google’ın Android telefon üreticileriyle Android lisansının verilmesi için yaptığı anlaşmanın rekabete aykırı olduğuna karar verildi.

Söz konusu anlaşma, Samsung ve LG gibi şirketlerin kendi Android versiyonlarını hazırlamasını ve bu versiyonları cihazlarında sunmasını engelliyor. Haberde komisyonun bu anlaşmayı 2016’dan bu yana incelediği belirtildi. Komisyon, Google’ın mevcut anlaşmalarını yenilemesi gerektiğinin de altını çizdi.

Google’dan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Android ve uyumluluk programının inovasyonu hızlandırdığı ve kullanıcı deneyimini geliştirdiği vurgulandı. Komsiyon kararının söz konusu faydaları göz ardı ettiğini savunan Google, karara itiraz edeceğini de açıkladı.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun