Güney Kore’den Google’a büyük ceza

Google, Güney Kore Adil Ticaret Komisyonu tarafından 177 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı. Komisyon, internet devinin Android pazarındaki gücünü rakiplerinin gelişimini engellemek amacıyla kötüye kullandığına hükmetti.

Yonhap News sitesinin haberine göre, Google’ın Android telefon üreticileriyle Android lisansının verilmesi için yaptığı anlaşmanın rekabete aykırı olduğuna karar verildi.

Söz konusu anlaşma, Samsung ve LG gibi şirketlerin kendi Android versiyonlarını hazırlamasını ve bu versiyonları cihazlarında sunmasını engelliyor. Haberde komisyonun bu anlaşmayı 2016’dan bu yana incelediği belirtildi. Komisyon, Google’ın mevcut anlaşmalarını yenilemesi gerektiğinin de altını çizdi.

Google’dan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Android ve uyumluluk programının inovasyonu hızlandırdığı ve kullanıcı deneyimini geliştirdiği vurgulandı. Komsiyon kararının söz konusu faydaları göz ardı ettiğini savunan Google, karara itiraz edeceğini de açıkladı.

iOS 15 ve iPadOS 15’in çıkış tarihi belli oldu

Apple, iOS 15 ve iPadOS 15'in kullanıcılarla buluşacağı tarihi açıkladı. Şirketin WWDC 2021'de duyurusunu yaptığı yeni yazılım sistemi güncellemeleri 20 Eylül itibarıyla dağıtıma çıkacak. Hem...