Google Gmail kullanıcılarına veri işleme konusunda seçim imkanı verecek

Google Gmail, Chat ve Meet gibi servislerinin kullanıcılarına verilerinin Akıllı Yazma ve Akıllı Yanıt gibi özellikler için işlenmemesi konusunda seçim şansı verecek. Kullanıcılar daha önce de söz konusu özellikleri devredışı bırakma imkanına sahipti. Ancak artık kullanıcı verilerinin bu özellikler için arka planda işlenmesi konusunda da karar verebilecek. Google, bu özelliğin dağıtımına önümüzdeki haftalarda başlamaya hazırlanıyor.

Google’ın resmi blogunda paylaşılan görsele göre, Gmail kullanıcılarına veri işleme süreciyle ilgili iki iletişim kutusu gösterilecek. Bunlardan ilki Gmail’de sunulan akıllı özelliklerle ilgili olacak.

Söz konusu özellikler arasında otomatik e-posta filtreleme ve kategorileri, Akıllı Yazma, e-postalarda görülen özet kartları ve etkinlik detaylarından takvim girişleri oluşturma gibi seçenekler bulunuyor. Google, veri işleme sürecinin dışına çıkan kullanıcıların bu özelliklerden de yararlanamayacağını belirtiyor.

google gmail

İkinci diyalog kutusunda kullanıcılara Gmail, Chat ve Meet verilerinden Asistan veya Haritalar gibi diğer Google servislerinden faydalanılması için onayları olup olmadığı soruluyor. Kullanıcılar ilk başta onay vermeseler bile, daha sonra Gmail’in ayarları üzerinden bunu aktif hâle getirebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Türk Telekom'dan Ramazan için 10 GB hediye internet ve özel paketler

Google’dan verilen bilgiye göre, yeni ayar mevcut seçeneklerin yanına eklenecek. Kullanıcılar bu özelliklerin her birini ayrı ayrı aktif hâle getirebilecek veya kapatabilecek. Ancak kullanıcılara bu özelliklerin arkasındaki veri işleme süreçleri için detaylı kontrol imkanı sunulmayacak. Kısacası kullanıcılar Akıllı Yazma için veri işlemesini kapattıkları takdirde özet kartlarını kullanmaya devam edemeyecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...