Google Gmail kullanıcılarına veri işleme konusunda seçim imkanı verecek

Google Gmail, Chat ve Meet gibi servislerinin kullanıcılarına verilerinin Akıllı Yazma ve Akıllı Yanıt gibi özellikler için işlenmemesi konusunda seçim şansı verecek. Kullanıcılar daha önce de söz konusu özellikleri devredışı bırakma imkanına sahipti. Ancak artık kullanıcı verilerinin bu özellikler için arka planda işlenmesi konusunda da karar verebilecek. Google, bu özelliğin dağıtımına önümüzdeki haftalarda başlamaya hazırlanıyor.

Google’ın resmi blogunda paylaşılan görsele göre, Gmail kullanıcılarına veri işleme süreciyle ilgili iki iletişim kutusu gösterilecek. Bunlardan ilki Gmail’de sunulan akıllı özelliklerle ilgili olacak.

Söz konusu özellikler arasında otomatik e-posta filtreleme ve kategorileri, Akıllı Yazma, e-postalarda görülen özet kartları ve etkinlik detaylarından takvim girişleri oluşturma gibi seçenekler bulunuyor. Google, veri işleme sürecinin dışına çıkan kullanıcıların bu özelliklerden de yararlanamayacağını belirtiyor.

google gmail

İkinci diyalog kutusunda kullanıcılara Gmail, Chat ve Meet verilerinden Asistan veya Haritalar gibi diğer Google servislerinden faydalanılması için onayları olup olmadığı soruluyor. Kullanıcılar ilk başta onay vermeseler bile, daha sonra Gmail’in ayarları üzerinden bunu aktif hâle getirebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Mozilla Firefox kullanıcılarına ilgili bağlantılar önerecek

Google’dan verilen bilgiye göre, yeni ayar mevcut seçeneklerin yanına eklenecek. Kullanıcılar bu özelliklerin her birini ayrı ayrı aktif hâle getirebilecek veya kapatabilecek. Ancak kullanıcılara bu özelliklerin arkasındaki veri işleme süreçleri için detaylı kontrol imkanı sunulmayacak. Kısacası kullanıcılar Akıllı Yazma için veri işlemesini kapattıkları takdirde özet kartlarını kullanmaya devam edemeyecek.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....

Microsoft Office 2021 çıkış tarihi açıklandı, Windows 11 ile aynı gün çıkıyor

Microsoft, perşembe günü ticari müşteriler için Microsoft Office'in bir sonraki kalıcı sürümünü piyasaya sürdü. Ayrıca 5 Ekim'de bireysel tüketiciler için Office 2021 sürümünü yayınlayacağını...