Teknoloji

Google’dan iOS uygulamaları için özel kilitli ekran araç takımları geliyor

google kilitli ekran araç takımları google ios 16

Google, iOS 16’nın dağıtıma çıkmasıyla birlikte kullanıma hazır hâle gelen, Gmail için de hazırlananın aralarında olduğu, iPhone için bir dizi yeni kilit ekranı araç takımı yayınladı. Google’ın başlıca uygulamaları bu iOS 16 yeniliğini destekleyecek, ancak diğerleri için biraz daha beklemeniz gerekiyor.

Bazı geliştiriciler, yeni kilitli ekran araç takımları desteğini uygulamalarına yaptıkları güncellemelerle hemen eklerken, Google bunların “önümüzdeki haftalarda” gelmesini bekleyebileceğinizi söylüyor. Bu nedenle şimdilik sadece Google’ın paylaştığı çeşitli ekran görüntüleriyle yetinmek zorundayız.

gmail kilitli ekran araç takımları

Gmail kilitli ekran araç takımı kümesi, gelen kutunuzdan bilgi çeken temiz, son derece güncel bilgiler sunan birkaç farklı seçenek içeriyor. Bunlardan biri daire şeklindedir ve gelen kutunuzdaki yeni / okunmamış mesajların sayısını gösterir. Başka bir görünüm ise okunmamış mesajlar, tanıtımlar, sosyal, okunmamış Google Sohbet mesajları veya yeni mesajların tarihi ve sayısı gibi basit gösterimli, belirli bölümler için ayrıntılı sayıları görüntüleyebilen bir çubuktur.

google haritalar kilitli ekran araç takımları

Google Haritalar için araç takımları, gitmeyi düşündüğünüz yerler için toplu taşıma ayrıntıları, konum hatırlatıcıları ve ayrıca tahmini varış zamanlarını otomatik olarak gösterebilir. Öte yandan yakındaki restoranları, alışveriş merkezlerini, kafeleri ve otelleri tek dokunuşla gösterebilecek kestirme seçenekleri de vardır.

google kilitli ekran araç takımları

Google arama ise, bir arama kutusu açabilen, telefonunuzu kamerayı kullanarak aramaya hazırlayabilen, sesli aramaya gidebilen veya doğrudan Google Çeviri, Google Alışveriş ve Google Akademik gibi araçlara açılabilen tek dokunuşla araç takımı düğmelerine sahiptir.

chrome kilitli ekran araç takımları

Hazırlıkları yapılan diğer araç takımları arasında; Google Chrome için internet tarayıcısının açılması, sesli aramaya gidilmesi, doğrudan Gizli sekmeye girilmesi veya dinozor oyununun açılması gibi birkaç seçenek bulunuyor. Google Drive araç takımları ise, tek bir tıklamayla yıldızlı klasörlere erişmenizi sağlayabilir ve ayrıca sizinle bir klasör veya belge paylaşıldığında sizi bilgilendirebilir. Google Haberler’in de kendi araç takımı var ve bir manşeti ya da haberin ön gösterimini yapabiliyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER