Google Fransa ile vergi konusunda anlaşmaya varamadı

google fransa Google Fransa ile de Birleşik Krallık ile yaptığına benzer bir vergi anlaşmasına varmayı amaçlıyordu. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Reuters’e konuşan Fransa Maliye Bakanı Michel Sapin, Google’ın ödemesi gereken 1.6 milyar avroluk geçmişe yönelik vergide bir indirim yapılmayacağını ve bu yönde müzakere bile gerçekleştirilmeyeceğini belirtti.

Sapin açıklamasında “Fransızlar anlaşma yapmaz.” şeklinde konuşurken, Google’ın Paris’teki ofisinde gerçekleştirilen aramanın birkaç yıl önce başlayan soruşturmaların yeni adımlarından biri olduğunu belirtti.

Google ise mevcut yaklaşımıyla da Fransız yasalarına uyduğunu savunmaya devam ediyor. Şirket ülkede gerçekleştirdiği satışları İrlanda üzerinden kayıt altına alarak uluslararası vergi açıklarından faydalanıyor. Ancak Fransa için Google’ın durduğu yerin pek de bir önemi yok gibi gözüküyor.

Yabancı şirketlerin yasal sorumluluklarını yerine getirmediğini savunan Fransız hükümeti, baskıyı gittiği yere kadar sürdüreceğe benziyor. McDonalds da Fransa’nın hedefindeki şirketler arasında yer alıyor. Bu da baskının sadece Google’a özgü olmadığının görülmesi açısından önem taşıyor. İnternet devinin bu yüklü miktardaki cezayı ödemekten kurtulmak için ne yapacağı merak ediliyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...