Teknoloji

Google’dan Google Fotoğraflar kullanıcılarını üzecek duyuru

google fotoğraflar web pixel 8

Google’ın fotoğraf depolama ve yönetim servisi Google Fotoğraflar’ın en önemli özelliklerinden bir tanesi “Yüksek Kalite” ayarı altında her fotoğrafı sınırsız biçimde depolama imkanı sunması. Tonla fotoğraf çeken ve bunları cihazdan cihaza geçiş yaparken kaybetmek istemeyen veya cihazın depolama alanının dolması nedeniyle silmek zorunda kalmayı arzulamayanlar için bu servis büyük yarar sağlıyor. Ne var ki, bu güzel günlerin sonu geliyor. Google, Google Fotoğraflar altında sunduğu ücretsiz ve sınırsız depolama özeliğini kaldırma kararı aldı.

Bugün Google tarafından yayınlanan duyuruda, 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren, “Yüksek Kalite” ve “Ekspres Kalite” ayarları altında yüklenen fotoğraflar da Google Hesabı depolama alanından düşülecek. Bu, çoğu kullanıcı için yeni fotoğraf yüklemelerinin Google’ın aralarında Gmail’ın da bulunduğu tüm servislerde sunduğu 15 GB’lık alandan düşüleceği anlamına geliyor.

Bu haber kimsenin hoşuna gitmeyecektir. Eğer gelecek haziran ayında hesabınız depolama sınırına gelirse, o hâlde yeni fotoğraflar yükleyemeyeceksiniz demektir. Üstelik burada etkilenecek olan sadece Fotoğraflar olmayacak. Drive’da yeni dosya kaydetme veya Gmail gelen kutusunda yeni iletilerin alınması da durumdan etkilenecektir.

Eğer gelecek haziran ayında veya sonrasında Google’ın sunduğu ücretsiz depolama alanı sınırına ulaşırsanız, ya eski verilerinizi silmeli ya da daha fazla depolama alanı için para vermeniz gerekiyor. Google, Google One servisi altında daha fazla depolama alanı ve VPN gibi ek özellikler veriyor. 100 GB, 200 GB ve 2 TB gibi seçenekler arasından tercih yapabilirsiniz.

Google Fotoğraflar’da depolama alanını yönetmek için yeni bir araç

Ayrıca Google, Google Fotoğraflar uygulamasına güncellemeyle yeni bir yönetim aracı ekleyecek. Bunun sayesinde de ne kadar depolama alanınızın kaldığını göreceksiniz. Buna ek olarak paralı bir plana yükseltme yapmadan önce kaç yıl boyunca ücretsiz planda kalabileceğinizi gösteren bir tahmin de sunulacak. Bunların yanında silmek isteyebileceğiniz fotoğraflar veya anılarla ilgili tavsiyeler de sunulacak.

Google burada Pixel telefon sahipleri için bir güzellik yapıyor. Türkiye’de resmi satışı yapılmayan Pixel akıllı telefonlardan bir tanesine sahip olup fotoğraflarını Google Fotoğraflar’a yüklemiş kullanıcıların fotoğrafları etkilenmeyecek. O cihazlardan, 1 Haziran 2021 tarihinden sonra yüklenen fotoğraflar ve videolar da bu değişikliklerin kapsamı dışında kalmayı sürdürecek.

Özetleyecek olursak, Google Fotoğraflar altında sunulan ücretsiz ve sınırsız fotoğraf depolama imkanı 1 Haziran 2021 tarihinde sona eriyor. “Yüksek Kalite” ve “Ekspres Kalite” ayarları altında depolanmış olan mevcut fotoğraflarınız ve videolarınız sınır kapsamında değerlendirilmeyecek. Ancak 1 Haziran tarihinden sonra bu ayarlar seçilerek yüklenen fotoğraflar da depolama alanı içinde değerlendirilecek. “Orijinal Kalite” ile saklanan fotoğraflar için durum eskiden olduğu gibi devam edecek. Eğer Google Hesabı depolama sınırına yaklaştıysanız, Google One altında sunulan ücretli depolama alanı seçeneklerine göz atmanızda fayda var gibi görünüyor.

İLGİLİ HABERLER