google family libraryGoogle geliştiricilere Family Library adını taşıyan, Türkçe’ye Aile Arşivi olarak çevirebileceğimiz yeni özelliğin duyurusunu içeren iletileri göndermeye başladı.

2 Temmuz tarihinden itibaren Aile Arşivi en fazla altı Android kullanıcısına satın aldıkları uygulamaları cihazlarında ücretsiz olarak kullanma fırsatı verecek. Bu değişiklik memnuniyet verici ve Play Store’u 2014 yılından beri iOS ile sunulan Aile Paylaşımı sayesinde uygulama paylaşımı imkanını veren Apple’ın App Store’uyla aynı seviyeye getirecektir.

Google geliştiricilerden geçmiş satın almalar için Aile Arşivi özelliğini etkinleştirmelerini istiyor. Şirket 2 Temmuzdan sonra yapılacak tüm satın almalar için bu özelliği otomatik olarak etkin hâle getirecek. Eğer geliştirici geçmiş satın almaları Aile Arşivi için açmaya karar verirse, bu kararını daha sonra geri alma imkanı olmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
YouTube son dakika haberleri konusunda güvenilir kaynak olmayı istiyor

Google’ın her bir hesap için ek aile üyelerini doğrulayıp doğrulamayacağı bilinmiyor. Apple tek bir aile üyesinin hesabının organizatörü olmasını istiyor, diğer aile üyeleri de satın almalarını onun adına yapıyor ve her bir satın alma tek bir kredi kartı üzerinden faturalandırılıyor. Google Family Library için de aynısını yapabilir ki, aslında bu modeli Play Müzik aboneliği paylaşımlarında uyguluyor.

2 YORUMLAR

  1. Library keliesi ağırlıklı ve genl olarak 1. manasında yani Kitaplık veya Kütüphane olarak kullanılır. Bu çerçevede ”Family Library” cümlesini Aile Kitaplığı/Kütüphanesi şeklinde Türkçeleştirebilirsiniz. Sözlükte dahi 3.4. sırada yer alan ”Arşiv” manasını kullanmanız çook yanlış. Kaldiki ingilicede kavramsal olarak da farklılık gösteren ”archive” kelimesi Kitaplık/kütüphane manasında kullanılmaz.

    • Apple’dan örnek verecek olursak, “iCloud Photo Library” terimi “iCloud Fotoğraf Arşivi” olarak çevriliyor. Multimedya alanı için düşündüğümüzde, “Library” için “Arşiv” daha uygun bir karşılık gibi görünüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz