Google Facebook şifrelerini çalan Android uygulamalarını Play Store’dan çıkardı

Google, büyük gizlilik ihlâllerine teşebbüs eden Android uygulamalarını cezalandırmaya devam ediyor. Ars Technica’nın haberine göre; Google, Trojan virüsleriyle Facebook şifrelerini çalan dokuz uygulamayı Dr. Web analistlerinin tespitinin ardından Play Store’dan çıkardı.

Bu uygulamaların toplam indirme sayısı 5.8 milyonu bulurken, aralarında “Horoscope Daily” (Günlük Burç) ve “Rubbish Cleaner” gibi popüler yazılımlar da bulunuyor.

Söz konusu uygulamalar, Facebook’un gerçek giriş sayfasını yükleyerek bunun üzerinden bir komut ve kontrol sunucusunu yüklüyor ve doğrulama oturumundaki çerezleri çalıyor. Uygulamaların hepsinin hedefinde Facebook olsa da, başka uygulamalar için de bu yöntemi kullanmak mümkün.

Kullanımda beş farklı zararlı yazılım varyantı olsa da, hepsi aynı JavaScript kodu ve konfigürasyonuyla gerekli bilgileri çekiyor.

Google Facebook giriş bilgilerini çalan uygulamaların geliştiricilerine yasak getirse de, bunun geliştiricileri yeni hesaplar açarak şanslarını tekrar denemelerini engellemeyeceğini belirtmekte fayda var. Google’ın saldırganları dışarıda tutmak adına zararlı yazılımın kendisini takip etmesi gerekiyor.

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...

iPhone 12 satışları Apple’a durgun dönemde rekor gelir ve kâr getirdi

Apple'ın rekor kıran kazanç raporları dizisi açıklanan en son çeyrek raporuyla birlikte devam ediyor. Şirket, geride kalan Nisan-Haziran 2021 döneminde 81,43 milyar dolar gelir...