Google Facebook şifrelerini çalan Android uygulamalarını Play Store’dan çıkardı

Google, büyük gizlilik ihlâllerine teşebbüs eden Android uygulamalarını cezalandırmaya devam ediyor. Ars Technica’nın haberine göre; Google, Trojan virüsleriyle Facebook şifrelerini çalan dokuz uygulamayı Dr. Web analistlerinin tespitinin ardından Play Store’dan çıkardı.

Bu uygulamaların toplam indirme sayısı 5.8 milyonu bulurken, aralarında “Horoscope Daily” (Günlük Burç) ve “Rubbish Cleaner” gibi popüler yazılımlar da bulunuyor.

Söz konusu uygulamalar, Facebook’un gerçek giriş sayfasını yükleyerek bunun üzerinden bir komut ve kontrol sunucusunu yüklüyor ve doğrulama oturumundaki çerezleri çalıyor. Uygulamaların hepsinin hedefinde Facebook olsa da, başka uygulamalar için de bu yöntemi kullanmak mümkün.

Kullanımda beş farklı zararlı yazılım varyantı olsa da, hepsi aynı JavaScript kodu ve konfigürasyonuyla gerekli bilgileri çekiyor.

Google Facebook giriş bilgilerini çalan uygulamaların geliştiricilerine yasak getirse de, bunun geliştiricileri yeni hesaplar açarak şanslarını tekrar denemelerini engellemeyeceğini belirtmekte fayda var. Google’ın saldırganları dışarıda tutmak adına zararlı yazılımın kendisini takip etmesi gerekiyor.

Samsung One UI 4 tasarımını Windows PC’lerine getiriyor

Samsung, One UI 4 mobil arayüz tasarımını Galaxy Book serisi Windows dizüstü bilgisayarlarına getiriyor. Yeni tasarım Samsung Notes, Samsung Gallery ve Samsung Settings gibi...

Xiaomi 11T, 11T Pro ve 11 Lite 5G NE modelleri için Türkiye fiyatları duyuruldu

Xiaomi Türkiye pazarındaki genişlemesini eylül ayında duyurduğu 11T, 11T Pro ve 11 Lite 5G NE modelleriyle sürdürüyor. Şirket bugün İstanbul'da düzenlediği etkinlikte yeni telefonlarının...

Google bir çeyreği daha gelir rekoru kırarak tamamladı

Google bir çeyreği daha gelir rekorunu kırarak tamamlamayı başardı. İnternet devinin çatı şirketi Alphabet'in en son finans raporu, çeyreğin 65.1 milyar dolarla tamamlandığını gösteriyor....

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Bu haberi arkadaşınızla paylaşın