Google eskiyen kişi yöneticisi arayüzünü yeniliyor

google-kisi-yoneticisi-1

Gmail pek çok kişinin favori e-posta platformu konumunda olsa da, e-posta servisinin kişi yöneticisi bölümü bu ilginin hakkını verme konusunda yetersiz kalıyor. Zamanında bir kez e-posta gönderilen veya bir şekilde Google+ çevrelerine eklenen kişilerin tüm detaylarıyla kişi listesine girmesi, yıllardır pek çok Gmail kullanıcısını rahatsız ediyor. Bu durumu değiştirmek için kolları sıvayan Google, yenilenen kişi yöneticisi arayüzünün dağıtımına başladı.

Görsel bakımdan Material Design arayüzüne uygun biçimde yenilenen kişi yöneticisinde çift kayıtları bulma özelliğinin geliştirilmesi, işlevsel bakımdan en önemli yenilik olarak dikkat çekiyor. Bundan böyle Gmail’in kişiler sayfasına girildiği zaman kullanıcılar çift kayıtların sayısı konusunda uyarılacak. Bu çift kayıtları tek bir tıklamayla birleştirmek de mümkün olacak.

google-kisi-yoneticisi-2

Google, yeni kişi yöneticisinde kullanıcıların herkese açık olarak paylaştığı iş unvanları ve e-posta adresi gibi bilgileri de ön plana çıkaracak. Buna ek olarak, bir kişiyle e-posta üzerinden gerçekleştirilen son mesajlaşmalar da adres defterinde bir kart üstünde gösterilecek ve kullanıcılara referans sağlanacak.

Google’ın yeni kişiler sayfası, eski arayüzde yapılan ayarları da olduğu gibi koruyor. Böylelikle gruplarda veya yıldızlı kişiler listesinde bir kayıp yaşanmıyor. Sayfanın en üstünde yıldızlı kişiler, hemen altında ise en sık e-posta gönderilen kişiler bulunuyor. Google+ kişilerinin de bulunduğu kalan kişi listesiyse sayfanın kalanına yerleştiriliyor. Bu listede yıllar önce e-posta gönderilen kişilere veya Google+’ta takip edilen markalara ise rastlanmıyor.

Google’ın yeni kişi yöneticisi halihazırda sadece standart Gmail hesaplarında çalışıyor. Google Apps kullanıcılarının yeni kişi yöneticisinden faydalanmak için biraz daha beklemeleri gerekiyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....