Google eski bir kömür santralini veri merkezine çeviriyor

google-veri-merkezi-widows-creek-260615

Google, ABD’de yeni bir veri merkezi daha kurmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Yeni veri merkezinin konumu ise duyanları biraz olsun şaşırtacak cinsten. Şirket sıfırdan bir bina inşa etmek yerine, Alabama’da bulunan eski bir kömür santralini yenilemeyi tercih etti.

Alabama eyaletinin Jackson County isimli şehriden bulunan Widows Creek isimli santral, halen faaliyetlerini sürdürüyor. Ancak kömür külünün depolanması ve takibi konusundaki düzenleme değişikliği nedeniyle tesisin önümüzdeki ekim ayında kapatılması planlanıyor. Google 1952’den bu yana faaliyet gösteren tesiste elektrik iletim hatlarının yenilenmesi gibi bazı altyapısal değişiklikler de gerçekleştirecek.

Google, yeni veri merkezini yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanarak çalıştırmayı planlıyor. Şirket bu planı doğrultusunda bölgedeki yerel otoritelerle de birlikte hareket edecek. Google, daha önce de Finlandiya’daki eski bir kağıt değirmenini veri merkezine çevirmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA’nın Mars helikopteri ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi

NASA, Ingenuity adını taşıyan helikopteriyle Mars üzerinde ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Yerden 3 metre yükselen küçük hava aracı, 40 saniye boyunca havada kaldı. Böylelikle...

Tesla Autopilot kontrolünde kaza yaptı, iki kişi hayatını kaybetti

Tesla Autopilot teknolojisinin güvenilirliğiyle ilgili sorular yaşanan son kazanın ardından yine arttı. 2019 çıkışlı bir Model S, ABD'nin Houston şehrinin kuzeyinde ağaca çarptı. Kaza...