Teknoloji

Google mesajlaşma uygulaması Emu’yu satın aldı

emu-070814

Google küçük ölçekli şirketleri bünyesine katmayı sürdürüyor. İnternet devinin bu yöndeki son hamlesi mesajlaşma uygulaması Emu’yu satın almak oldu. Emu’nun sunduğu deneyim “yerleşik bir asistan eşliğinde mesaj yazmak” olarak tanımlanıyor. Eski Siri, Apple, Google, TechCrunch ve Yahoo çalışanlarının imzasını taşıyan uygulamayı kullanıcılar diğer mobil servislerle entegre edebiliyor ve böylelikle randevu oluşturma veya konum paylaşımı gibi işlemleri gerçekleştirebiliyor.

Akıllı öğrenme yeteneğine sahip olan Emu, doğal dil işleme özelliğinden faydalanarak mesajları anlayarak kullanıcılara konuyla ilgili, gerçek zamanlı bilgiler sunuyor. Ancak sadece iTunes App Store’da bulunan Emu, bu ay itibarıyla mağazadan kaldırılacak. Emu’dan yapılan açıklamada 25 Ağustos 2014 tarihinde uygulamanın tamamen kapatılacağı ve mevcut kullanıcıların da uygulamadan faydalanamayacağı belirtildi.

Taraflar arasındaki anlaşmanın koşulları açıklanmazken, Google’ın bu satın alma sayesinde mesajlaşma alanındaki tekliflerini geliştirmesi, aynı zamanda da hareket halinde ilgili bilgileri kullanıcılara ulaştırması bekleniyor. Google halihazırda Hangouts ve Google Now ile benzer özellikler sunsa da, Emu sayesinde bu özellikleri tek çatı altında toplaması olası gözüküyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER