Google Earth ölçü aracıyla harita üzerinde mesafe ölçmeyi kolaylaştıracak

google earthGoogle Earth kullanıcıları bundan böyle platformun Android ve Chrome uygulamaları üzerinde daha rahat mesafe ölçümü gerçekleştirebilecek. “Ölçü” adını taşıyan araç sayesinde dünya üzerindeki iki nokta arasındaki mesafe ya da belli bir alanın büyüklüğü hızlı biçimde ölçülebilecek.

Google’ın yeni aracıyla insanların “Evimle Kuzey Kutbu arasındaki mesafe ne kadar?” türünden ilginç sorularına yanıt bulmaları mümkün hâle gelecek. Söz konusu mesafeler, “kuş uçuşu” olarak tanımlanan türden gösterilecek.

Ölçü aracı sayesinde gerçekleştirilecek alan ölçümünde ise kullanıcılar standart karelere veya geometrik şekillere bağlı kalmak zorunda değil. Ölçüm yapılacak alanın şeklinin ve sınırlarının kullanıcılar tarafından belirlenebilmesi sayesinde parklar, binalar ve hatta ülkeler gibi sınırları düzensiz yapıların alanları Earth üzerinden ölçülebilecek.

Google Earth kullanıcıları ilk etapta ölçü aracını sadece Chrome ve Android üzerinde kullanabilecek. Earth’e iOS üzerinden erişenlerin ise bu araçtan yararlanabilmeleri için biraz daha beklemeleri gerekiyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...