Teknoloji

Google Drive’ın yeni arama özelliğinden artık tüm kullanıcılar yararlanabilecek

google drive

Google Drive içinde dosya aramayı kolaylaştıran yeni özelliğini geçtiğimiz kasım ayında test etmeye başlamıştı. Şirketin “arama çipleri” olarak adlandırdığı özellik, tüm Workspace kullanıcılarına açılıyor. G Suite Basic ve Business da özelliğin kapsama alanına giriyor.

Yeni özellik sayesinde kullanıcılar arama sonuçlarını konum, dosya türü, değiştirilme tarihi, kişiler, görevler ve paylaşım etiketine göre daraltabilecek.

Özelliğin işleyişini hemen aşağıda yer alan Google tarafından hazırlanmış GIF animasyonunda görmek mümkün. Arama çiplerine Drive’ın arama çubuğuna bir anahtar kelime yazarak erişilebiliyor. Arama çubuğunun hemen altında kullanıcıların karşısına arama çipleri için altı farklı menü çıkıyor. Bu menülerin ismi şu şekilde sıralanıyor: Konum, Dosya Türü, Kişiler, Son Değiştirilme Tarihi, Sadece Başlık ve Yapılacaklar.

google driveBu seçeneklerden biri tercih edildiğinde kullanıcıların arama sonuçları da tercih doğrultusunda filtreleniyor. Örneğin Konum seçeneği tıklatıldığında sonuçlar Drive’da Herhangi Bir Yerde, Benim Drive’ım, Benimle Paylaşılanlar, Yıldızlı ve Çöp Kutusu seçenekleri doğrultusunda sınıflandırılabiliyor.

Google Drive içinde gelişmiş arama yapabilmeyi sağlayan filtreler, daha önce menünün derinliklerine gizlenmişti. Filtrelerin arama çubuğunun altına yerleştirilmesi, bunlardan yararlanmayı kolaylaştıracak. Google, arama çiplerini ilk olarak 2020’de Gmail’de kullanıma sunmuştu.

İLGİLİ HABERLER