Teknoloji

Google Dokümanlar belgelerine üçüncü taraf uygulamalar yerleştirilebilecek

google dokumanlar

“@” sembolü yakında en önemli Google Dokümanlar özelliği olacak gibi görünüyor. Workspace’i daha bağlı ve güçlü bir platforma dönüştürmek için yatırımlarına devam eden Google, bu doğrultuda Dokümanlar’ı üçüncü taraf uygulama geliştiricilerine açıyor.

Kullanıcılar aradıkları dosya veya uygulamayı Dokümanlar içinde açmak için “@” sembolünü girdikten sonra aradıkları dosya veya uygulamanın adını yazarak aradıklarına ulaşabilecek. Böylelikle bir uygulamayı Dokümanlar içinde kullanmak veya dosyaya Dokümanlar üzerinden erişmek mümkün hâle gelecek.

Söz konusu özellik, “akıllı çipler” adını taşıyor ve diğer uygulamaları Google Dokümanlar içine yerleştirmeyi mümkün kılıyor. Örneğin, Asana kullanıcıları görevleri bu uygulamayı Dokümanlar’a yerleştirerek yönetebilecek veya Miro ve Figma panolarının ön izlemeleri yine Dokümanlar üzerinden görülebilecek ancak düzenleme yapılamayacak. Buna ek olarak, Tableu’nun anlık güncellenen analitik verileri de Dokümanlar’da erişilebilir hâle gelecek.

Google’ın bu oldukça büyük değişimi hayata geçirme konusunda geç kaldığı söylenebilir. Rakip platformlarda bu tarz özellikler çok daha önce sunulmuştu. Dokümanlar’da ise kullanıcılar uzun süre boyunca kendilerine verilen dosya alanıyla sınırlı kalmıştı.

Google “akıllı kanvas” konseptiyle her şeyi mümkün olan en hızlı şekilde yakalamayı hedefliyor. Üçüncü taraf uygulamaların zaman içinde Slaytlar ve E-Tablolar’a gelmesine kesin gözüyle bakılsa da, Google Dokümanlar başlangıç için en iyi seçenek gibi görünüyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER