Bilim

Google dijital COVID aşı kartları için Android’e destek ekliyor

google covid-19 android

Google, Android kullanıcılarının, COVID Kartı olarak adlandırdığı bir dijital aşı kartını telefonlarında saklamasına izin vermek amacıyla Android’in yerleşik kart sistemini erişime açıyor. Bu özellik başlangıçta ABD’de kullanıma sunulacak ve sağlık hizmeti sağlayıcılarının, yerel yönetimlerin veya COVID aşılarını dağıtmaya yetkili diğer kuruluşların desteğine dayanacak. Bu özellik ayrıca COVID test sonuçlarının saklanmasını da destekleyecektir.

Bir Google destek sayfasına göre, COVID Kartınız ne zaman aşı olduğunuz ve hangi aşıyı yaptırdığınız hakkında bilgi gösterecektir. Kart, sağlık hizmeti sağlayıcınızın uygulamasından veya web sitesinden ve ayrıca size gönderilen metinlerden veya e-postalardan kaydedilebilir.

Google, ana ekranınızda karta bir kısayol eklemenizi öneriyor ve kartınızı cihazınıza kaydettiğinizde bu seçeneği sunuyor. Google, kartın buluta kaydedilmeyeceğini ve sağladığınız bilgileri reklam amacıyla kullanmayacağını belirtiyor, ancak kartınızı kaç kez ve hangi günlerde kullandığınız gibi bazı bilgileri toplayacağını söylüyor. Ayrıca kartları kaydetmek ve kartlara erişmek için Google Pay uygulamasını indirmeniz gerekmiyor.

Google’ın insanların aşı durumlarını telefonlarına dijital olarak kaydetmelerini kolaylaştırdığını görmek güzel, ancak bu özelliği gerçekten kullanıp kullanamayacağınız yine de sağlık hizmeti sağlayıcınıza veya hükümete bağlı olacaktır. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan Hayat Eve Sığar uygulaması içinde bir dijital aşı kartı oluşturma imkanı bulunuyor. Eğer bu uygulamanın geliştiricileri Google’ın sunduğu imkandan yararlanmayı seçerse, Android telefon kullanıcılarının aşı kartlarına daha kolay erişmesi söz konusu olabilir.

İLGİLİ HABERLER