Google üç aylık ücretsiz derin öğrenme kursu başlattı

google derin ogrenme

Google derin öğrenme konseptini kitlelere daha iyi anlatmak adına kolları sıvadı. Teknoloji devi, pek çok servisinin temelini oluşturan otomatik öğrenmeyi ücretsiz bir kursla anlatacak. Şirket, derin öğrenmeyi konuşma tanımadan fotoğraf koleksiyonunu otomatik olarak düzenlemeye kadar pek çok işlemde kullanıyor.

Eğitim sitesi Udacity üzerinden ücretsiz olarak verilen kurs, yaklaşık üç ay sürecek ve haftada altı saatlik eğitimler verilecek. Tamamen başlangıç seviyesinde verilmeyecek kursta yetişmiş mühendislerin ve veri üzerine çalışan bilim insanlarının derin öğrenmeyi daha somut biçimde kavramaları sağlanacak. Kursta Google’ın geçtiğimiz kasım ayında açık kaynaklı hâle getirdiği otomatik öğrenme yazılımı TensorFlow hakkında da bilgi verilecek.

Google’ın araştırma blogu üzerinden kursun baş eğitmeni Vincent Vanhoucke’nin imzasıyla yapılan açıklamada, üç aylık eğitimle derin öğrenmenin daha erişilebilir hâle gelmesinin amaçlandığı belirtildi.

Vanhoucke, “Derin öğrenme konusunda basında pek çok popüler haber okuyorsunuz ve haklı olarak merak ediyorsunuz: Derin öğrenme, “Büyük Veri” ile ilgili bir şey değil mi? Bundan faydalanmak için Google veya Facebook seviyesinde bilgisayar kaynaklarına sahip olmam gerekmiyor mu? Bundan beş yıl önce Google sesli arama üzerinde çalışırken kazara derin öğrenmeye bulaşmış biri olarak, hiçbir şeyin gerçekten daha uzak olamayacağını gördüm. O dönemde Google’ın muhteşem makineleriyle değil, grafik işlemcili basit bir bilgisayarla çalışıyordum.” ifadelerini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine amiral gemisi telefonları kadar önem...