Google Chrome sizi başka web sitesine yönlendiren siteleri engelleyecek

Birden açılan pop-up reklamlar geçmişte en çok sinir eden web sitesi unsurları arasında başta gelirdi. Ancak günümüzde rahatsız edici olan bir başka unsur daha var; o da siz tam bir şey okurken sizi başka bir siteye otomatik olarak yönlendiren rahatsız edici reklamlar. Hatta bu tür reklamların kullanıcıları kimlik avı veya zararlı yazılım tehdidine soktuğunu da söyleyebiliriz.

Neyse ki, Google’ın popüler Chrome internet tarayıcısı önümüzdeki kış bu duruma yönelik bazı tedbirler almayı planlıyor. Söz konusu tedbirler gelecek yılın başlarından itibaren, üç aşamada sunulacak.

Chrome 64 sürümünün yayınlanmasıyla birlikte, Chrome kullanıcılar hiçbir şeyi tıklamadıkları takdirde yeni sitelere otomatik yönlendirme yapmayı bırakacak. Google bu tür davranışın çoğunlukla sayfaya yerleştirilmiş üçüncü taraf kodlardan kaynaklandığını ve sayfayı hazırlayanın bununla ilgili bir tasarrufta bulunamadığını söylüyor.

Daha sonra Chrome 65 ile birlikte, kullanıcının tıkladığı bağlantının yeni pencerede açıldığı, bununla birlikte ana sekmedeki web sayfasının bir reklama yönlendirildiği garip durum da düzeltilecek. Google bu davranışı Chrome’un açılır pencere engelleyicisinin etrafından dolaşmayı sağlayan bir yol olarak nitelendiriyor. Görülüyor ki, ilerideki sürümlerle birlikte bu davranış da cezalandırılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Amazon, Twitch, Reddit gibi siteleri etkileyen erişim problemi (güncellendi)

Chrome’un ürün yöneticisi Rya Schoen, Chrome 65 ile bir bilgi çubuğunun tetiklendiği, ancak ana sekmenin yönlendirme yapmasının engellendiği davranışın da tespit edileceğini söylüyor. Schoen, bu davranışın kullanıcıyı amaçladığı noktaya götürdüğünü, bununla birlikte geldiği sayfanın durumunu da koruduğunu dile getiriyor.

Son olarak Google, indirme veya oynatma butonları şeklinde görünen sinir bozucu sayfa elemanlarını da engellemeye başlıyor. Aynı zamanda kullanıcının farklı bir sayfaya gitmesine neden olacak, görünmez katmanları da engelliyor.

Google bu tür unsurları engellemeye önümüzdeki ocak ayında başlamayı planlıyor. Bu da söz konusu unsurları kullanan sayfa sahipleri için yeterli zamanın olduğunu gösteriyor.

Ayrıca Google, Kötüye Kullanım Deneyimleri Raporunu da yayınladı. Bu rapor sayesinde yapılan değişikliklerle birlikte web sayfanızın etkilenip etkilenmeyeceğinizi görebilirsiniz.

Google, video reklamların otomatik oynatılmasını da engellemeyi planlıyor. Sonuç olarak 2018’de, Chrome ile birlikte çok daha rahat bir web’de gezinme deneyimi kullanıcıları bekliyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

GM 21 Pro İncelemesi

General Mobile, Türkiye akıllı telefon pazarının en önemli markaları arasında yer alıyor. Uzun süre boyunca "yerli" denince akla gelen ilk isim olan General Mobile,...

Oppo A54 Türkiye’de satışa sunuldu, işte fiyatı

Oppo, mart ayının sonunda tanıttığı, teknolojiyi daha eğlenceli hale getirmek için tasarlandığını dile getirdiği A Serisi'nin yeni modeli A54'ü tüketicilerle buluşturdu. Oppo A54, şık...

Microsoft Windows 11 için açılış sesleri videosuyla yeni bir işaret veriyor

Microsoft, Windows 11 ile ilgili ipuçlarını paylaşmaya devam ediyor. YouTube'da yayınladığı yeni bir videoda yazılım devi, Windows'un çeşitli sürümlerinden oluşturduğu 11 dakikalık bir başlangıç...

OnePlus Nord CE 5G resmiyet kazandı: Snapdragon 750G, 64 megapiksel kamera

OnePlus varlığını daha önce duyurduğu yeni orta segment telefonu Nord CE 5G'yi resmen gözler önüne çıkardı. Şirketten yapılan açıklamada, OnePlus Nord CE 5G ile...

Microsoft önemli Xbox haberleri paylaştı; TV için özel aygıt yolda

Microsoft'un planladığı büyük E3 yayınından sadece birkaç gün önce, şirketten yöneticiler Xbox'ın geleceği hakkında konuşmak için bir araya geldi. Önceden kaydedilmiş olan bir açık...

iPadOS 15 ön inceleme: iPad’lere gelecek yeniliklere hızlı bakış [Video]

WWDC 2021 açılış konuşması yayınında iPadOS 15'in de ön gösterimi gerçekleştirildi. Sonbaharda oldukça geniş bir iPad kullanıcı kitlesine dağıtılacak olan iPadOS 15 ile birlikte,...